Cumhuriyetin ideolojisinin ulusal kimliğe yansımasında Ankara Resim ve Heykel Müzesi (Eski Türk Ocakları binası) ve değişimlerinin analizi
Ankara Painting and Sculpture museum (Eski Türk Ocakları Merkez building) in the reflection of republican ideology on the national identity and the analysis of its changes
  1. Tez No: 571575
  2. Yazar: AHMET UĞUR ÇATLADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE PFEIFFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Osmanlı'nın son dönemlerinde başlayan modernleşme çabaları Cumhuriyet döneminde devam etmiştir. Aynı dönemlerde Avrupa'da hâkim olmaya başlayan ulus-devlet formatının bir çeşit yansıması olan bu yenilik hareketleri; bilhassa Tanzimat reformlarıyla resmen başlayan, anayasal yönetimlerin ilanıyla devam eden ve cumhuriyet dönemi inkılaplarıyla son aşamasına ulaşmış olup, bu haliyle de daha çok siyasi ve hukuki alanın reformize edilmesi şeklinde kendini gösteren modernleşme süreçleridir. Bu modernleşme süreçleri, özellikle o dönemki ekonomi, politika, felsefe, hukuk, din ve dil alanında önde gelen düşünürlerin geliştirdiği düşüncelerin de etkisiyle zamanla yaygınlaşmış ve bu durum pek çok farklı alanda olduğu gibi, mimari alanındaki yeni gelişmelere de uygun bir ortam yaratılmasına olanak sağlamıştır. Bu tez çalışması ile bahsi geçen söz konusu modernizm etkisi ile oluşan yeniden ulusal bir kimlik oluşturma süreçlerinin mimari alanındaki yansımaları, Eski Türk Ocakları Genel Merkez Binası özelinde incelenmeye çalışılacaktır. Bu bağlamda, I. Ulusal Mimarlık Akımına göre yapılan Ankara'daki mimari yapıların temel özellikleri, Eski Türk Ocağı Genel Merkezi Binası'nın tasarımı ve buna ilişkin tanımlar literatür taramasıyla açıklanacak olup; destek olarak da Eski Türk Ocağı Genel Merkezi Binası ile Cumhuriyetin beraberinde getirdiği ulusalcılık akımındaki yeri ve önemi incelenmeye çalışılacak geçirdiği restorasyonlarla ilgili mekânsal analizlerle açıklanmaya çalışılacaktır. Anahtar Kelimeler Ulusal Mimarlık Akımları, Eski Türk Ocakları Binası, Ankara Resim ve Heykel Müzesi, İç Tasarım ve Mimarlık.
Özet (Çeviri)
The modernization efforts that started in the last period of the Ottoman Empire continued in the Republic era. These reform movements which are sort of reflections of nation-state format that took over in Europe at the same time; are especially those that formally started with Tanzimat reforms, that continued with the announcement of the constitutional governments and that reached its final stage with the Republican period reforms and with that state, are modernization processes that show themselves in the form of reformizing the political and legal area. These modernization movements became more common, especially with the effect of ideas that were developed by thought leaders in economic, politic, philosophy, law, religion and language areas and as with many other areas, paved the way for the creation of a suitable environment for the developments in the architectural area. With this study it will be tried to study the reflection of the process of forming a national identity again that is formed through the before mentioned modernizm, on the architectural area at the level of Eski Türk Ocakları Genel Merkez Building. Within this context, the basic properties of the architectural structures in Ankara that were built according to the I. National Architectural Movement, Eski Türk Ocakları Genel Merkez Building's design and related terms will be defined by a literature review and for support, it will on too be tried study the role and importance of the the Eski Türk Ocakları Genel Merkez Building and the Republic on the nationalist movement they brought and the restorations it underwent will be tried to be explained by spatial analysis. Keywords Nationalist Architecture, Eski Türk Ocakları Merkez Building, Movement, Ankara Painting and Sculpture Museum, Interior Design and Architecture.