Nikolai Kapustin'in Op.40 Sekiz Konser Etüdü'nün teknik beceri, müzikal yenilikler ve caz unsurlarının kullanılışı açısından incelenmesi
- Tez No: 571588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Küçük yaşlarından itibaren Klasik müzik eğitimi alan ve gençlik döneminde ilk defa radyodan dinlediği Caz müziğinden etkilenip, bu müzik türünün unsurlarını Klasik müziğin formlarıyla birleştirme yolunu seçen Ukraynalı piyanist ve besteci Nikolai Kapustin, bu tarzda 161 eser yazmıştır. Ancak yapılan literatür araştırmalarına göre, bu bestecinin eserleri üzerine yeterince çalışma yapılmadığı görülmüştür. Bu nedenle, bu tez çalışmasında Kapustin'in yazdığı Op.40 Sekiz Konser Etüdü üzerinde teknik beceri, müzikal yenilikler ve Caz unsurlarının kullanılışı incelenmiş ve bu unsurlar üzerine analizler yapılmıştır. Bu analizler yapılırken her bir etüt; teknik, armonik, ritmik, formal ve stilistik açılardan incelenmiştir. Ayrıca bu etütler, 1890'lardan günümüze kadar gelen ve müzik otoriteleri tarafından kabul görmüş Caz stilleri ile uyumlulukları açısından incelenerek yorumlanmıştır. Bu eserler, bestecinin etkilenmiş olabileceği başka sanatçıların eserleriyle karşılaştırılmış ve etütlerin kendi aralarındaki benzerlikler incelenmiştir. Yapılan bu incelemelerde, etütlerin Klasik müzik literatüründe geçerli kabul edilmeleri, formal yönden Romantik dönem konser etüdü geleneğine uygun olarak yazılmış olduğu ve her bir etüdün çalıcıya çeşitli teknik beceriler kazandırdığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, Klasik müzik ve Caz müziği açısından değerlendirildiğinde bu etütlerin yazıldığı tarihin ötesinde sayılabilecek avangart unsurlara sahip olduğu görülmüştür. Kapustin, Klasik müzik ve Caz müziğini kendi müzik anlayışıyla birleştirerek yazdığı eserlerle modern müzik literatürüne farklı boyutlar kazandıran bir bestecidir. Türkiye'de besteci hakkında daha önce hiçbir çalışma yapılmamıştır. Türkiye'de çok tanınmayan piyanist ve besteci Kapustin'in eserlerinin incelendiği bu tez çalışması, Klasik müzik eğitimi almış olup, Caz müziğine de ilgili duyan enstrümancıların kullanabileceği bir kaynak olması amacıyla yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ukrainian pianist and composer Nikolai Kapustin influenced by the jazz music that he listened to on the radio for the first time in his youth while studying classical music genre chose to combine the elements of the music with the forms of classical music and composed 161 works in this style. However, according to literature studies performed, it has been observed that there is not enough study on the works of this composer. Therefore, in this thesis, technical skills, musical innovations and the use of jazz elements of Kapustin's Eight Concert Etudes Op.40 has been analyzed. Each etude has been examined in technical, harmonic, rhythmic, formal and stylistic aspects during the analysis. In addition, these etudes have been examined and interpreted in terms of their compatibility with Jazz styles that have been accepted by the music authorities since 1890's. These works have been compared with the works of other artists whom the composer may have been influenced and the similarities among the studies were examined. In these etudes, it has been determined that the etudes were accepted as valid in Classical music literature and it was composed formally in accordance with the Romantic period concert etude tradition, and each etude gave the player various technical skills. However, when evaluated in terms of classical music and jazz music, it has been observed that these etudes have avant-garde elements that can be considered beyond the time of composing. Kapustin is a composer combining classical music and jazz music with his own musical mind and gaining different dimensions to modern music literature. In Turkey, no study has been carried out about the composer before. This thesis examining the works of pianist and composer Kapustin obscure in Turkey is aimed to be a resource for the instrumentalists having classical music training and having an interest in jazz music.