Okul öncesi öğretmen adayları ve okul öncesi öğretmenlerinin matematiksel inanç düzeyleri ile matematiksel pedagojik yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analgeing the relationship between the preservice and preschool teacher's mathematical beliefs and mathematical competency levels
- Tez No: 571587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİLE ÖZER AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Okul öncesi dönem çocukların gelişimlerinin her alanda hızlı olduğu bir dönemdir. Bu dönemde çocukların gelişimlerinin desteklenmesi ile çocuklar ilerdeki yaşamlarında kullanacakları bilgileri ve becerileri kolaylıkla edinebilmekte ve bu durum hayattaki başarısını önemli ölçüde olumlu şekilde etkilemektedir. İşte bu dönemde çocuklara kazandırılacak matematik eğitimi de bu nedenle önemlidir. Kazanılacak matematiksel beceriler, bilgiler ve tutumlar çocukların ilerdeki akademik hayatlarını etkilemektedir. Okul öncesi dönem çocukların akademik dünya ile ilk kez karşılaştıkları bir ortam olduğundan dolayı çocukların matematiğe karşı ilk bilgi, beceri ve tutumlarını onlara okul öncesi öğretmenleri kazandıracaktır. Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin ve okul öncesi öğretmen adaylarının matematiksel inanç düzeyleri ile matematiksel pedagojik alan bilgisi düzeylerini belirlemek, mevcut matematiksel inançları ile onların matematiksel pedagojik alan bilgileri arasında bir ilişkinin olup olmadığını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bunun yanı sıra okul öncesi öğretmen ve öğretmen adaylarının bu iki ölçek düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Bu araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan 199 öğretmen ve 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği' nde eğitim uygulamaları dersi alan ve almakta olan toplam 255 3. ve 4. sınıf öğrenci katılmıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesinde 'Kişisel Bilgi Formu', 'Matematik Öğretimi, Öğrenimi ve İnançlar Ölçeği' ve 'Okul Öncesi Matematiğinde Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde) kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan ölçekler için istatistik değerlendirmelerde nonparametrik testler kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan ölçekler için niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup ortalamalarında karşılaştırmalarında Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin yönünü tespit etmek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmen ve okul öncesi öğretmen adaylarının Okul Öncesi Matematiğinde Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği ve Matematik Öğrenimi Öğretimi ve İnançlar Ölçeği puan ortalamaları düzeyleri yüksek çıkmıştır. İki grubunda (1.Okul Öncesi Öğretmen Adayları, 2.Okul Öncesi Öğretmenleri) aldıkları puan ortalamaları incelendiğinde iki ölçekten de okul öncesi öğretmenlerinin daha yüksek puan aldıkları görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin ölçeklerden aldıkları puanların korelasyon değerleri incelendiğinde iki ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Okul öncesi öğretmen adaylarının ölçeklerden aldıkları puanların korelasyon değerleri incelendiğinde ise iki ölçek puanları arasında istatistiksel olarak yine anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Preschool period is a period in which the development of children is rapid in every field. In this period, by supporting the development of children, children can easily acquire the knowledge and skills they will use in their future lives and this has a significant positive effect on their success in life. It is for this reason that mathematics education that will be gained to children in this period is also important. The mathematical skills, knowledge and attitudes that will be gained in this period significantly affect the future academic life of children. Preschool children will be provided with pre-school teachers' first knowledge, skills and attitudes towards mathematics since it is an environment in which children first encounter with the academic world. This study was conducted to determine the mathematical belief levels and mathematical pedagogical content knowledge levels of preschool teachers and preschool teacher candidates and to determine whether there is a relationship between their current mathematical beliefs and their mathematical pedagogical content knowledge. In addition, these two scale levels of preschool teachers and prospective teachers were examined in terms of various variables. In this research, relational survey model, which is one of the general survey models, was used. 199 teachers who work in Ministry of National Education in 2017-2018 academic year and 255 3rd and 4th in the 2017-2018 academic year in Pre-School Teaching Department of Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Education Faculty. Grade 6 students participated. In the study, Personal Information Form ',' Mathematics Teaching and Learning, Beliefs and Attitude 'and Pedagogical Content Knowledge Scale in Preschool Mathematics' were used to obtain the data. Descriptive statistical methods (number, percentage) were used in the study. Nonparametric tests were used for statistical evaluations for the scales without normal distribution. For the scales without normal distribution, Mann Whitney U test was used to compare the difference between the two groups and Kruskal Wallis H test was used for comparisons of more than two groups. Correlation analysis was performed to determine the relationship between the scales and the direction of this relationship. As a result of the research, the pre-school teachers and pre-school teacher candidates' Preschool Mathematics Pedagogical Content Knowledge Scale and Mathematics Teaching and Learning, Beliefs and Attitude Scale scores were found to be high. When the mean scores of two groups (Preschool Teacher Candidates, 2. Preschool Teachers) were examined, it was seen that preschool teachers had higher scores from both scales. When the correlation values of preschool teachers' scores were examined, it was seen that there was a statistically significant positive relationship between the two scales. When the correlation values of the preschool teacher candidates' scores were examined, it was seen that there was a statistically significant and positive relationship between the two scales.