Computational spectral imaging techniques using diffractive lenses and compressive sensing
Kırınımlı lensler ve sıkıştırılmış algılamaya dayalı hesaplamalı spektral görüntüleme teknikleri
- Tez No: 571596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ FİGEN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Spektral görüntüleme fizik bilimleri için temel bir tanılayıcı araç olup fizik, kimya, biyoloji, tıp, astronomi ve uzaktan algılama gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu tezde, ilk olarak bir yüksek çözünürlüklü hesaplamalı spektral görüntüleme tekniğinin farklı bir versiyonu sunulmakta ve ilgili büyük ölçekli ters problemlerin çözümü için hızlı bir seyrek gerikazanım yöntemi geliştirilmektedir. Bu teknik optik alanı dağıtmak için foton süzgeci adı verilen kırınımlı bir lens kullanmaktadır. Geliştirilen teknik, sahneyi uzamsal olarak modüle eden bir kodlu açıklık eklenerek süper-çözünürlüklü görüntüleme durumuna genişletilmiştir. Son olarak sistemin kapasitesi sıkıştırılmış durum için incelenmiştir. Bu durumda, yüksek miktarda sıkıştırılmış ölçümlerden seyrek gerikazanım yoluyla üç boyutlu spektral veri kübü geri oluşturulmuştur. Tüm görüntüleme modellerinde performans çeşitli durumlar için sayısal olarak gösterilmiş ve umut verici sonuçlar elde edilmiştir. Son olarak, sıkıştırılmış sistemin uzamsal-spektral çözünürlüğü ve optimizasyonu analitik ve sayısal yönlerden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spectral imaging is a fundamental diagnostic technique in physical sciences with application in diverse fields such as physics, chemistry, biology, medicine, astronomy, and remote sensing. In this thesis, we first present a modified version of a high-resolution computational spectral imaging modality and develop a fast sparse recovery method to solve the associated large-scale inverse problems. This technique uses a diffractive lens called photon sieve for dispersing the optical field. We then extend this technique to obtain super-resolution using an additional coded aperture to spatially modulate the field before dispersion. We also demonstrate the capability of the system in a compressive setting where the entire three-dimensional spectral cube is reconstructed from highly compressed measurements through sparse recovery. In all of the imaging modalities, we numerically illustrate the performance for various settings and obtain promising results. Lastly, we provide a detailed analysis on the spatio-spectral resolution and optimization of the system from both analytical and numerical aspects.