Diyarbakır koşullarında bazı kuru fasulye (Phaseolus vulgaris L.) genotiplerinin ikinci ürün olarak yetiştirilme olanakları
The cultivation possibilities of some dry bean (Phaseolus vulgaris L.) genotypes under the second crop conditions in Diyarbakır
  1. Tez No: 571705
  2. Yazar: İLYAS AKBALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE TUBA BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma 2018 yılında 10 farklı fasulye genotipinin (Bulduk, Adabeyazı, Terzibaba, Noyanbey 98, Akman 98, Yakutiye, Aras 98, Önceler 98, Ahlat ve Karacaşehir 90) erken ve geç ikinci ürün yetiştirme olanaklarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme, 20 Haziran ve 20 Temmuz 2018 tarihlerinde, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Bitki boyu, bitkide dal sayısı, bakla boyu, bakla genişliği, bitki ağırlığı, bitkide bakla ağırlığı, baklada tane sayısı, bitkide bakla sayısı, bitki tane verimi, biyolojik verim ve tane verimi incelenmiştir. İncelenen tüm özellikler yönünden Haziran ayı Temmuz ayından daha yüksek bulunmuştur. Bitkide bakla sayısı Haziran ayı ekilişinde 20.8 adet, Temmuz ayı ekilişinde 12.8 adet, tane verimi Haziran ayı ekilişinde 302.80 kg/da ve Temmuz ayı ekilişinde 152.84 kg/da olarak saptanmıştır. Diyarbakır merkezde fasulye yetiştiriciliğinde yüksek tane verimi Haziran ayının Temmuz ayına göre daha uygun olduğu, Ahlat köy çeşidinin Haziran ayı, Önceler 98 çeşidinin Temmuz ayı ekilişine uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the early and late second crop cultivation possibilities of 10 different (Bulduk, Adabeyazı, Terzibaba, Noyanbey 98, Akman 98, Yakutiye, Aras 98, Önceler 98, Ahlat ve Karacaşehir 90) dry bean genotypes in 2018. Sowings were performed in 20 June 20 July. The experiment was set out the randomized complete block design in spilt plots with three replications. In the research, the plant height, number of branches and pods per plant, seeds per pods, pod length and width, plant weight per plant, pod weight per plant, plant yield, 100 seed weight, biological yield and grain yield were investigated. All traits examined were higher in June sowing than in July sowing. The number of pods per plant ranged from 20.8 in June to 12.8 in July. Grain yield ranged from 3028.0 kg/ha in June to 1528.4 kg/ha in July. High grain yield in bean cultivation under Diyarbakır conditions is more suitable for June compared to July, Ahlat genotype is suitable for June and Önceler 98 cultivars are suitable for July cultivation.