Buz hokeyi sporcularının spora özgü başarı motivasyon düzeyleri ve genel öz yeterliliklerinin belirlenmesi
Determination of specific success motivation and general self efficacy of ice hockey players
  1. Tez No: 571704
  2. Yazar: İLYAS KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL AKTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk buz hokeyi takımlarının spora özgü başarı motivasyonu ve genel öz yeterlilik düzeylerinin belirlenmesidir. Bu araştırmanın evrenini 2017-2018 sezonunda Türkiye Buz Hokeyi Liginde oynayan 18 yaş üzeri kadın ve erkek (420 sporcu) buz hokeyi sporcusu oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Willis (1982) tarafından geliştirilen Türkiye'deki geçerlilik ve güvenilirlik çalışması da Tiryaki ve Gödelek tarafından yapılan (1997)“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”ve Schwarzer (2005) tarafından geliştirilen Türkiye'deki geçerlilik ve güvenilirlik çalışması da Yıldırım tarafından yapılan (2010)“Genel Öz Yeterlilik Ölçeği ”kullanılmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesinde SPSS paket programından faydalanılmıştır. Verilerin analizinde kişisel bilgilerin aritmetik ortalaması alınarak frekans (f) ve yüzde (%) analizi ölçeğin güvenilirliği için ise Cronbach Alfa katsayısına bakılmıştır. Araştırmanın alt problemlerine ilişkin verilerin analizinde ise verilerin normal dağılıp dağılmadığını, görebilmek için Kolmogorow Smirnov testi yapılmıştır. Grup ortalamaları arasındaki farkları karşılaştırmak için Tek Yönlü Varyans analizi (One Way Anova ) yapılmıştır. Cinsiyetler arasındaki başarı motivasyon düzeyi ve genel öz yeterlilik farklılığını belirlemek için t-testi uygulanmıştır. Başarı motivasyonu ve genel öz yeterlilikleri arasında ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda başarı motivasyon ölçeği alt boyutlarında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu, cinsiyete göre başarı motivasyonu ölçeği geneli ve hiçbir alt boyutta anlamlı bir fark bulunmazken, genel öz yeterlilik ölçeğinde ise, cinsiyet ve milli olma durumlarına göre anlamlı farklar bulunmuştur. Başarı motivasyonu ve genel öz yeterlilik ölçeklerinde, eğitim durumu, spor deneyimi, yaş değişkenlerine göre anlamlı farka rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to define sport-spesific success motivation and self efficacy levels of Turkish ice hockey teams. 420 male and female active ice hockey athletes (in 2017-2018 season) who are older than 18 attended the study. Data is collected by considering Willis (1982), For validity and reliability analysis, 'Sport spesific Success Motivation Scale' developed by Tiryaki and Gödelek (1997), validity and reliability study develeoped by Schwarzer (2005) and 'General Self-Efficacy Scale' developed by Yıldırım (2010) is used. Data is analysed by using SPSS. Arithmetic mean of personal data is used in data analysis. Cronbach Alfa index is used for frequency (f) and percentage (%) is used for scale reliability. Kolmogorow Smirnov test is used to see if the data of the sub problems of the studyis normally distributed or not. The results of the test showed that, the data is normally distrubuted. One way Anova was used to compare the differences between the means of the groups. T-test is applied to analyze the differences of the genders in success motivation and self-efficacy. The relationship between success motivation and self-efficacy is reviled by using Pearson Correlation test. Pearson correlation was used to determine the interaction between motivation of success and self sufficiency awareness. As a result of the study, there was a significant positive relationship between the success motivation scale sub-dimensions, success motivation scale by gender and no significant difference was found in any sub-dimension, while significant self-efficacy scale showed significant differences according to gender and nationality. There were no significant differences in achievement motivation and general self-efficacy scales according to educational status, sports experience and age variables.