The influence of raw materials, commercial yeast and nitrogen addition on cider quality
Elma şarabının kalitesi üzerine hammadde, ticari maya ve azot ilavesinin etkisi
- Tez No: 571729
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, azot ve ticari kuru maya ilavesinin taze ve konsantre elma sularının fermantasyonları üzerine etkisi araştırılmıştır. Taze elma suyu üretiminde Golden Delicious çeşidi kullanılmıştır. Denemeler 18°C'deki ortamda spontan olarak ve kuru maya ilave edilerek gerçekleştirilmiştir. Alkol fermantasyonu günlük olarak özgül ağırlık ve pH'daki düşüş ile izlenmiştir. Ayrıca, maya sayımı yapılmiştir. Elde edilen sonuçlara göre azot ilavesi, şeker kullanımını ve fermantasyon hızını arttırmıştır. Azot ilavesi yapılan denemelerde özgül ağırlık azot kullanılmayan denemelere göre daha hızlı düşmüştür. En yüksek toplam maya ve Saccharomyces olmayan maya sayısı fermantasyonun ikinci gününde sırasıyla 9.62 log kob/ml ve 6.28 log kob/ml olarak tespit edilmiştir. pH değerlerinde hafif bir düşüş görülmüş ve fermantasyon sonunda pH değerleri 3.12-3.27 arasında bulunmuştur. Elma şaralarında aroma ekstraksiyonu sıvı-sıvı ekstraksiyon metodu kullanılarak yapılmış, aroma miktarları ve tanımlanmaları ise GC-MS-FID cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Elma şaraplarında 13 adet yüksek alkol, 13 adet etil ester, 5 adet asetat ester, 9 adet uçucu asit, 3 adet altı karbonlu alkol, 5 adet fenolik bileşik, 4 adet lakton ve 3 adet karbonil bileşik olmak üzere 55 adet aroma bileşeni tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the nitrogen addition and commercial dry yeast on cider fermentation obtained from fresh and concentrated apple juice were investigated. Fresh apple juice was produced from Golden Delicious cultivar. Experiments were performed by spontaneously and inoculated with commercial dry yeast. Fermentations were performed at 18°C. Fermentations were daily monitored by a drop in specific gravity and pH. Also, the enumeration of yeast population was done. According to the results obtained, nitrogen addition led to increase for the utilisation of sugar and fermentation rates. Specific gravity dropped faster in nitrogen added musts compared to others. The maximum numbers of total yeast and non-Saccharomyces yeast in nitrogen added trials were counted as 9.62 log CFU/mL and 6.28 log CFU/mL on day 2, respectively. The pH values were slightly decreased and ranged from 3.12-3.27 at the end of the fermentation. Extraction of aroma compounds in ciders was made by using liquid-liquid extraction method. Identification and amount of aroma compounds were made using GC-MS-FID. 55 aroma compounds were determined, including 13 higher alcohols, 13 ethyl esters, 5 acetate esters, 9 volatile acids, 3 six-carbon alcohols, 5 phenolic compounds, 4 lactones and 3 carbonyl compounds.