Antiglokomatöz ilaçların konjonktiva kalınlığı üzerine etkilerinin ön segment optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of antiglaucoma drugs on conjunctival thickness using optical coherence tomography
- Tez No: 571867
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Antiglokomatöz ilaçların konjonktiva kalınlığı üzerine etkilerinin ön segment optik koherens tomografi (OKT) ile değerlendirilmesi GEREÇ ve YÖNTEM: Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, daha önce herhangi bir antiglokomatöz ilaç kullanmamış, erişkin, yeni tanılı 30 primer açık açılı glokom olgusunun 30 gözü çalışmaya dahil edildi. Tam bir oftalmolojik muayeneyi takiben,ilk başvuruda ve ilaç başlandıktan sonra 1,3,6 ve 12. aylarda konjonktiva (epitel+stroma) kalınlıkları ön segment OKT ile ölçüldü. Konjonktiva kalınlık ölçümleri superior bulber konjonktivadan, limbusa 3-4 mm mesafeden alındı. Olgularda yaş grupları, kullanılan antiglokomatöz ilaç, ilacın prezervan içeriği, göz içi basınç değerleri, gözyaşı kırılma zamanı, santral kornea kalinligi (μm) ve superior bulber konjonktiva kalınlık değerleri (μm) kaydedildi. SONUÇ: Çalışmaya 14 kadın, 16 erkek primer açık açılı glokom hastasının 30 gözü dahil edildi. Ortalama yaş 67.7±8.6, başvuru göz içi basınçları ortalaması 22.5±7.4 idi. 14 hastaya (%46.7) latanaprost, 2 hastaya (%6.7) brinzolamide+timolol kombinasyonu, 2 hastaya ( %6.7) betaksolol, 4 hastaya (%13.3) travoprost, 8 hastaya (%26.7) brimonidine başlandı. İlk başvurudaki konjonktiva kalınlık değerleri ortalaması 222.9±38 µm idi. 3. ayda 198.2±35.8 µm, 6. Ayda 187.5±40.2 µm, 12. Ayda ise 187.1±46.1 µm olarak bulundu. Konjonktiva kalınlığında tüm kontrollerde,ilk başvuruya göre anlamlı bir fark izlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: To evaluate the effects of topical antiglaucoma drugs on the conjunctiva thickness by using Anterior Segment Optical Coherence Tomography (OCT) MATERIAL AND METHOD: In Beyoglu Eye Training and Research Hospital; 30 eyes of 30 primary open angle glaucoma cases, that had never used any antiglaucoma drugs before, involved in this study. Followed by full opthalmologic examination; the conjunctiva thickness (epitelium+stroma) was measured at the begining, 1st ,3rd, 6th, 12th months, by using Anterior Segment OCT. The measurements of the superior bulbar conjunctiva, 3-4 mm distance by limbus were taken. The mean age, used antiglaucoma drugs, the preservative used in the drugs, intraocular pressure, tear break-up time, central cornea thickness (µm) and superior bulbar conjunctiva thickness (µm) were measured. RESULT: The mean age was 67.7±8.6, the mean intraocular pressure before treatment was 22.5±7.4 mmHg. 14 cases (%46.7) used latanaprost, 2 cases (%6.7) brinzolamide+timolol , 2 cases ( %6.7) betaxolol, 4 cases (%13.3) travoprost and 8 cases (%26.7) used brimonidine. The mean conjunctival thickness at the beginning was 222.9±38 µm. And the mean conjunctival thickness was 198.2±35.8 µm at the 3rd month, 187.5±40.2 µm at the 6th month, 187.1±46.1 µm at the 12th month. There was a statistically significant difference between the mean of the conjunctival thicknesses at the beginning and at every each examination periods.