Kronik hepatit b hastalarında non-invaziv serum belirteçlerinin karaciğer fibrozisini ve nekroinflamasyonunu öngördürme değeri, yeni model geliştirme
The value of non-invasive serum biomarkers for predicting liver fibrosis and necroinflamation in chronic hepatitis B patients, development of A new model'
- Tez No: 571868
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞE BATIREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Dünyada ve ülkemizde önemini koruyan hepatit B'nin tedavi planında karaciğer biyopsisinin yerini alabilecek invaziv olmayan, objektif değerlendirilen, tekrarlanabilen yöntemler araştırılmaktadır. Bu çalışmada literatürde denenmiş 20 non-invaziv indeksin hepatik fibrozis ve nekroinflamasyonu öngördürme değeri, birbirlerine üstünlükleri araştırıldı. Ayrıca, elimizdeki verilerle fibrozis ve nekroinflamasyon için farklı yeni indeksler geliştirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada tedavi naiv, karaciğer biyopsisi yapılmış olan 304 KHB hastası retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm olguların karaciğer biyopsileri öncesinde bakılan hemogram alt parametreleri, biyokimyasal testler, koagülasyon testleri ve hepatit göstergeleri kaydedildi. Biyopsi histopatolojileri Modifiye-ISHAK skorlamasıyla değerlendirildi. Fibrozis evresi ≥3 olan olgular anlamlı hepatik fibrozis, HAI derecesi ≥6 olan olgular anlamlı hepatik nekroinflamasyon grubu olarak kabul edildi. Yirmi non-invaziv indeksin (APRI, FIB-4, AAR, NLR, RPR, AGR, GAPI, AGR*, GP, Fibro Q, FI, King's skoru, GUCI, S indeks, FCI, ATAR, API, CDS, APGA, Forns indeks) tanısal doğruluğu ROC analizi kullanılarak değerlendirildi. Yeni model geliştirmede lojistik regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Anlamlı fibrozis ve nekroinflamasyon grubunda yaş, AST ve GGT medyan değerlerinin yüksek olduğu, platelet düzeyi ortalamasının düşük olduğu bulundu. Yirmi indeksten NLR ve AGR* hariç diğerlerinin anlamlı fibrozis evresini, NLR, AAR, AGR, AGR* hariç diğerlerinin ise anlamlı nekroinflamasyonu istatistiksel anlamlı olarak saptadığı görüldü. Elimizdeki verilerle regresyon analizleriyle fibrozisi öngörmede AGP indeksi, nekroinflamasyonu öngörmede LPG indeksi geliştirildi. Fibrozis evresi ≥3, ≥5 ve HAI derecesi ≥6 olan olguları saptamada en iyi AUROC değerlerine sahip olan indeksler sırasıyla AGP indeks (0.708), GP indeks (0.828) ve LPG indeks (0.723) olarak bulundu. Bulunan AUROC değerleriyle indeksler karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Hepatik fibrozisi öngörmek için geliştirilmiş indeksler HAI derecesini de tahmin edebilmektedir. Çalışmamızda karşılaştırdığımız 20 non-invaziv indeksten NLR ve AGR* hariç diğerlerinin fibrozisi saptamada, NLR, AAR, AGR, AGR* hariç diğerlerinin ise anlamlı nekroinflamasyonu saptamada istatistiksel anlamlı olarak birbirlerine üstünlüğü bulunmamaktadır. Anlamlı hepatik fibrozis ve nekroinflamasyonu yeni geliştirdiğimiz AGP ve LPG indeksler en az bu güne dek literatürde yayınlanmış diğer indeksler kadar öngördürebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hepatitis B maintains its importance in the world and in our country. In the treatment plan of hepatitis B non-invasive, objectively-evaluated, repeatable methods that can replace liver biopsy are being investigated. The aim of this study was to evaluate and compare the performance of 20 non-invasive models to predict hepatic fibrosis and necroinflammation in chronic hepatitis B (CHB) patients. We also aimed to develop new indeces which can predict fibrosis and necroinflammation with our data. Materials and Methods: A total of 304 treatment-naive CHB patients who had undergone percutaneous liver biopsy were included in the analysis. Detailed total blood count parameters, biochemical tests, coagulation tests and hepatic markers of all patients before liver biopsy were recorded. The histopathologic findings on biopsy specimens were assessed according to modified ISHAK scoring system. Patients with fibrosis stage ≥3 were considered to have significant hepatic fibrosis and patients with necroinflammation grade ≥6 were considered to have significant hepatic necroinflammation. The diagnostic accuracies of 20 non-invasive models (APRI, FIB-4, AAR, NLR, RPR, AGR, GAPI, AGR*, GP, Fibro Q, FI, King's score, GUCI, S index, FCI, ATAR, API, CDS, APGA, Forns index) were assessed by the receiver operating characteristic (ROC) curve analysis. Logistic regression analysis was used to develop novel predictive models. Results: Median values of age, AST and GGT were significantly higher, but mean platelet level was lower in significant fibrosis and significant necroinflammation group. Except for NLR and AGR*, all the others were found statistically significant to predict fibrosis stage. Except for NLR, AAR, AGR, AGR*, the rest indices were found statistically significant to predict necroinflammation grade. By means of regression analyses, we developed AGP index to predict fibrosis, and LPG index to predict necroinflammation with our data. The indeces with the best AUROC values for detecting fibrosis stage ≥3, ≥5 and HAI score ≥6 were found as AGP index (0.708), GP index (0.828) and LPG index (0.723), respectively. When the AUROC values of the indeces were compared with each other, no statistically significant difference was found. Conclusion: Indeces developed to predict hepatic fibrosis can also predict necroinflammation grade. Among the 20 non-invasive models which are compared, except for NLR and AGR*, the rest of all indices did not have a statistically significant superiority/difference in the detection of fibrosis. Moreover, except for NLR, AAR, AGR, AGR*, the rest of all indices did not have a statistically significant superiority/difference in the detection of necroinflammation. Our newly developed AGP and LPG indeces can predict significant hepatic fibrosis and necroinflammation, respectively, as much as other models published in the literature to date.