Mekanik taşımanın flotasyon performansına etkisi
- Tez No: 57193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. CAFER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, çinko cevherinden alınan numune üzerinde, mekanik taşımanın flotasyon performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Numune üzerinde yapılan ön hazırlık işlemlerinde, cevher içindeki şlam boyutu kabul edilen 20 fm altı malzeme yaş eleme ile uzaklaştırılmıştır. Buna bağlı olarak, aynı cevher için farklı miktar ve katı oranları uygulanarak bir seri flotasyon deneyleri yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda mekanik taşımanın flotasyon verimine etkisinin belirlenmesi için gerekli olan şlam boyutunun, miktarının, % katı oranının, su kazanım hızları vb. parametrelerin değerleri belirlenmiştir. Buradan elde edilen veriler kullanılarak, literatürdeki formüller yardımıyla mekanik taşıma oranı belirlenmesi yapılmıştır. Ancak bağlı tanelerin mevcudiyeti sebebiyle literatürde verilen mekanik taşıma oranından farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu sebeplerden dolayı, mekanik taşıma oranı He mekanik taşıma katsayısı (eg) arasında regrasyon analizi yapılarak mekanik taşıma oranını veren yeni bir formülasyon elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this research, the effect flotation performance of entrainment was investigated on the zinc ore sample. In the preliminary tests, slime (-20 pm) was disposed by wet screening, and for the same ore, serial flotation tests were done by different size (-20 ^im) and solid ratios. In the experiments carried out, slime size amount of slime, solid ratio, rate of water recovery etc. were determined for the effect of flotation recovery of entrainment. The rate of entrainment were determined by the formulas in literature and the results of test data. However, the results of test were determined differently cause the connected minerals. After this, the regration analysis was done between the rate of entrainment coefficient (e"). And finally, the new formula concerned with the rate of entrainment was obtained.