Aksu (Isparta) florası
- Tez No: 57192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu floristik çalışma Isparta'nın 60 kın. kuzeydoğusunda bulunan Aksu ilçesi ve çevresinde yapılmıştır. Araştırma alanının denizden yüksekliği 1000- 2992 m. arasında değişir. P.H. Davis'in kareleme sistemine göre C3 karesine giren çalışma alanımız, Eğirdir (Isparta) ve Beyşehir (Konya) gölleri arasında yer almaktadır. Floristik açıdan Akdeniz ve İran-Turan fitocoğrafya bölgesinin geçiş kuşağını oluşturur. Araştırma alanından Mart 1994 ve Ekim 1995 talihleri arasında toplanan yaklaşık 1100 bitki örneğinin“Flora of Turkey and the East Aegean Islands”adlı esere (Davis, 1965-88) göre teşhisi yapılarak 79 familyaya ait 292 cins'e bağlı toplam 658 takson tesbit edilmiştir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı: Akdeniz 152 (%23.1), İran-Turan 75 (%11.4), Avrupa-Sibirya 61 (%9.2); endemizm 166 (%25.2) şeklinde bulunmuştur. Araştırma alanında en çok takson ihtiva eden 10 familya ve cins sırası şöyledir: Familyalar. Asteraceae 86 (%13.0), Lamiaceae 65 (%9.8), Caryophyllaceae 58 (%8.8), Fabaceae 52 (%7.9), Brassicaceae 46 (%7.Û), Scrophulariaceae 32 (%4.8), Rosaceae 26 (%3.9), Ranunculaceae 24 (%3.6), Apiaceae 22 (%3.3), ve Boraginaceae 17 (%3.3). Cinsler. Silene L. 18 (%2.7), Veronica L. 15 (%2.2), Astragalus L. 12 (%1.8), Centaurea L. 12 (%1.8), Minuartia L. 11 (%1.6), Ranunculus L. 11 (%1.6), Potentilla L. 10 (%1.5), Galium L. 10 (%1.5), Hypericum L. 8 (%1.5), Vıola L. 7 (%1.0), Marrubium L. 7 (%1.0). İncelenen taksonlardan 1 10'u C3 karesi için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This floristic study has been carried out in Aksu and its surrounding, localised at 60 kin. northeast of İsparta province. Altitutes of the investigation area placed between 1000-2992 m. from sea level. According to P.H. Davis's squaring system, our field of study belonging to square C3 is between die lakes Eğirdir (İsparta) and Beyşehir (Konya). This area in the respect of flora is the joints of Mediterranean and Irano-Turanian phytogeographic regions. About 1100 specimens which were collected from the area of research between the dates of March 1994 and October 1995, have been identified according to the book named“Flora of Turkey and the East Aegean Islands”(Davis, 1965-88) and totally 651 taxa belonging to 292 genera and 79 families were determined. The distribution of the taxa according to phytogeographical regions are: Mediterranean 152 (23.1 %), lrano-Turanian 75 (11.4 %), Euro-Siberian 61(9.2 %); Endemizm 1 16 (25.2 %). The order often families and genera having the most taxa is as follows: Families: Asteraceae 86 (13.0 %), Lamiaceae 65 (9.8 %), Caryophyllaceae 58 (8.8 %), Fabaceae 52 (7.9 %), Brassicaceae 46 (7.0 %), Scrophulariaceae 32 (4.8 %), Rosaceae 26 (3.9 %), Ranunculaceae 24(3.6 %), Apiaceae 22 (3.3 %), and Boraginaceae 17 (3.3 %). Genera: Silene L. 18 (2.7 %), Veronica L. 15 (2.2 %), Astragalus L. 12 (1.8 %), Centaurea L. 12 (1.8 %), Minuartia L. 1 1 (1.6 %), Ranunculus L. 11 (1.6%), Potentilla L. 10 (1.5 %), Galium L. 10 (1.5 %), Hypericum L. 8 (1.5 %), Viola L. 7 (1.0 %) and Marrubium L. 7 (1.0 %). 1 10 of the taxa are new records for square C3.