Derik ilçesinde(Mardin) soya fasulyesi alanlarında bulunan böcek faunasının tespiti
Determination of insect fauna in Derik province (Mardin)of Mardin soybean areas
  1. Tez No: 572050
  2. Yazar: CİHAN YARDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME ÖLMEZ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, 2019 yılında Mardin iline bağlı Derik İlçesinde Alagöz Mah., Tepebağ Mah. Başaran Mah. ve Beşbudak Mahallesinin Direkli mezrasında yapılmıştır. Derik İlçesini kuzeyden güneye temsil 3 tane 2 şer da lık bu deneme parsellerinde ve 2. Ürün olarak çiftçi tarafından ekilen arazilere haftada 1 kez çıkışlar yapılmıştır. Böcekler çoğunlukla atrap ile yakalanmış olup bunun yanında feromon tuzakları ve yapışkan renk tuzakları da kullanılmıştır. Çalışma sonucunda İnsecta sınıfından 8 takımdan 28 familyadan 47 tür tespit edilmiştir. Belirlenen türlerden 1.ürün soya fasulyesinde Spodoptera littoralis, Heteracris littoralis en önemli zararlı türler olarak tespit edilmiş olup Cicadellidae, Aphididae ve Pentatomidae familyalarına ait türler de tali zararlı olarak tespit edilmiştir. 2.ürün soya fasulyesinde ise Spodoptera littoralis, Heteracris littoralis ve Bemisia tabaci 1. derecede zararlı olarak, tali zararlı olarak da Cicadellidae ve Aphididae familyası üyeleri görülmüştür. Diğer taraftan faydalı böceklerden Coccinella septempunctata ve Hippodomia(Adonia) variegata (Coleoptera: Coccinellidae), Metasyrphus corollae ve Episyrphus balteatus (Diptera: Syrphidae), Palesisa maculosa (Diptera: Tachnidae) Chrysoperla carnea (Neuroptera: Chrysopidae), Geocoris megacephalus (Hemiptera: Lygaeidae), Nabis pseudoferus (Hemiptera: Nabidae), Deraeocoris serenus (Hemiptera: Miridae), Microges teziare, Chelonus macroerus ve Atanycolus ivenovi (Hymenoptera: Braconidae) türlerinin populasyonları çok yüksek seviyelerde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Alagöz Mah., Tepebağ Mah. Basaran Mah. and Beşbudak District Direkli hamlet. Derik District, representing the north to south 3 parcels of 2 in each of these test plots and as a second crop of land planted by the farmer once a week exits. The insects were often caught with horseshoes and pheromone traps and sticky color traps were also used. 47 species from 28 families from 8 sets of insecta were identified. The first product in soybean Spodoptera littoralis, Heteracris littoralis as the most important pests as secondary pests Cicadellidae, Aphididae and Pentatomidae were identified as members of families.In the second product soybean, Spodoptera littoralis, Heteracris littoralis and Bemisia tabaci were the main pests and Cicadellidae and Aphididae family members were the secondary pests. However, the beneficial insects Coccinella septempunctata and Hippodomia (Adonia) variegata (Coleoptera: Coccinellidae), Metasyrphus corollae and Episyrphus balteatus (Diptera: Syrphidae), Palesisa maculosa (Diptera: Tachnidae) Chrysoperla carnea , Nabis pseudoferus (Hemiptera: Nabidae), Deraeocoris serenus (Hemiptera: Miridae), Microges teziare, Chelonus macroerus and Atanycolus ivenovi (Hymenoptera: Braconidae) populations of species were detected at very high levels.