Wilhelm Barthold'un 'Moğol Fütuhatına Kadar Orta Asya'da Hıristiyanlık' adlı Eseri ve değerlendirmesi
AStudy Of Wilhelm Barthold's work titled Christicnity in Central Asia Until Mongolion Conguest
  1. Tez No: 572072
  2. Yazar: ZEYNEP SALİHA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ BAYBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada Orta Çağ tarihine ve eğitimine büyük katkıları olmuş, Türkiye'de bir dönem öğretim üyeliği yapmış olan Vasiliy Vladimiroviç Barthold'un“Moğol Fütühatına Kadar Orta Asya'da Hıristiyanlık”isimli eserinin Türkçe'ye aktarılması sağlanmış ve ardından eserin Dinler Tarihi açısından bir analizi yapılmıştır. Araştırmanın konusu, amacı ve metodu hakkında bilgi verildikten sonra Orta Asya'da Hıristiyanlığın genel durumuyla ilgili bilgi verilmiştir. Ardından Barthold'un hayatı, yetiştiği çevre, çocukluğu, aldığı eğitim, bilimsel çalışmaları, ölümü ve kişiliği ele alınmıştır. Hemen akabinde Barthold'un eserleriyle ilgili genel çerçevede malumat sunulmuştur. Eserin Türkçe'ye aktarılması işleminin ardından birçok noktadan ele alınmış ve günümüz dinler tarihi verileriyle mukayese edilmiştir. O, yaptığı araştırmalarla İslam âlemine ve Türk dünyasına önemli hizmetlerde bulunmuş ve özellikle İslamiyet'ten sonraki Türk Tarihi hakkında çok değerli çalışmalar meydana getirmiş, adeta yeniden keşfedilmeyi bekleyen hazine değerinde bir tarihçi olarak halen gündemdeki yerini korumaktadır. Kelimeler: Vasiliy Vladimiroviç Barthold, Hıristiyanlık, Orta Asya, Moğollar.
Özet (Çeviri)
Int his study formedieval history and education major contributions, whichal so have made a time faculty member in Turkey Vasily Vladimirovich Barthold's“Christianity in Central Asiauntil the Mongolconquests”ensured to be transferred to Turkish of his book, and then an analys is in terms of the history of religions to work it is made. After giving information about the subject, aimand method of there search, information was given about the general situation of Christianity in Central Asia.Then, Barthold's life, his environment, childhood, education, scientific studies, deathand personality are discussed. Immediately after wards, information was provided on the general frame work of Barthold's works. Following the transfer of the work to Turkish, it washandled from many pointsand compared with thedata of today' shistory of religions. Barthold contributed to the Islamand Turkish history a lotwith his studies; created many valuable Works especially about the Turkish history after Islamand he stillmain tains his value as a historian just like a preciou strea sure waiting for a rediscovery. KeyWords: Vasiliy Vladimiroviç Barthold, Christianity, Central Asia, Mongols.