Wilhelm Radloff' un Sibirya' dan adlı eserinin açıklamalı kavram dizini
The concept index with explanation of Wilhelm Radlof's work called from Sibirien
- Tez No: 186417
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKTAN MÜGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZETBu çalışmada, Türkoloji'nin, kuruluş ve gelişmesinde önemli hizmetleri bulunanve ?Türkoloji'nin babası? ünvanı ile anılan Wilhelm Radloff'un ?Sibirya'dan? adlıeserinin açıklamalı kavram dizini çıkarılmıştır.. Ahmet TEMİR tarafından çevrilen?Sibirya'dan? adlı eserde, geniş bir coğrafyada yaşamını sürdüren Türk topluluklarınınyaşam biçimleri, sosyal düzenleri, giyim şekilleri, ticari faaliyetleri, dinû anlayışları,diğer milletlerle olan ilişkileri başta olmak üzere birçok alanla ilgili bilgilerverilmektedir. Bu bilgiler başta Türkoloji olmak üzere diğer sosyal bilimlere dekaynaklık edebilecek bir niteliğe sahiptir. Tespit edilen kavramlar, ait oldukları alanlarlailgili, araştırmacılara eserden faydalanma noktasında pratiklik sağlayacaktır. Dizinoluşturulurken eserin bu özelliği dikkate alınarak kavramlar seçilmiştir.Çalışmada, kavramlar açıklanırken eserde geçen bilgiler esas alınmıştır. Eserdışından herhangi bir yorum ya da bilgi katılmamıştır. Kavramların yazım şekli ayneneserde geçtiği gibidir. Müdahale, çok bariz olan baskı ya da yazım hatalarındayapılmıştır.II
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, explanatory concept index has been formed from ?Sibirien.? work ofWilhelm Radloff who is called ?the father of Türkology? because of his importantservice in the field of foundation and progress of Türkology. In Ahmet TEMİR?stranslation of ?Sibirien? a lot of information has been given mainly about Turkishnations?, which led their life in a huge geografical area, way of life, social life, way ofdressing, commercial activities, understanding of religion, relations with othernations. These information can be consideret as good source not only in Turkology butalso in other social secinces. Confirmed concepts according to its related area can alsoprovide researchers to use this book practically. While index has been prepared,concepts have been choosen according to this speciality of the book.In this study, concepts have been explained according to the informaton in thisbook. Any information or comment added apart from the book. The spelling of theconcepts are same as it is in the book. Only evident print mistakes or some spellingmistakes has been corrected.III