Gösteri toplumunda geleneksel törenlerin dönüşümü: Doğum, düğün ve cenaze törenleri üzerine bir inceleme
The transmation of traditional ceremonies in the society of spactacle: A study on birth, wedding and funurel ceremonies
  1. Tez No: 572088
  2. Yazar: SEVGİ SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSEL AYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Folklore, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Geleneksel törenler, toplumların kendilerine özgün olan yanlarını oluşturabildikleri, koruyabildikleri ve gelecek nesillere bu özgünlüğü aktarabildikleri önemli olgulardır. Ama modern çağda bu özgün niteliğe sahip törenler gösteriye yönelik bir dönüşüm yaşamaktadır. Üretim, tüketim, bireyselleşme, geleneklerin rasyonelleşmesi ve bunların sonucunda meydana gelen başka dönüşümler, geleneksel törenleri de dönüştürmektedir. Geleneksel törenlerin içerisinde yer alan geçiş ritüellerinden doğum, düğün ve cenaze törenleri de geleneksel özelliklerini kaybederek modern süreçte gösteri eğilimli bir dönüşüm yaşamaktadır. Bu dönüşümün oluşturulmasında ve devamlılığının korunmasında hem geleneksel hem de yeni medyanın önemli etkileri olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional ceremonies are important in that they establish and protect societies' qualities that are unique, and that they can pass on this uniqueness to generations to come. However in the modern era, these unique ceremonies transform into being merely demonstrations. Other transformations that come about as a result of production, consumption, individualisation, the rationalisation of traditions, also play a role in transforming traditional ceremonies. Rituals within traditional ceremonies such as birth, marriage and funeral processions, eventually lose their traditional qualities, and transform into being just demonstrations in the modern era. Traditional and new age media play an important role in the establishment and the continuity of these new transformations.