Politics of food security: Foreign agro investments
Gıda güvenliği politikaları: Yabancı tarım yatırımları
  1. Tez No: 572128
  2. Yazar: ONUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK TANGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Ziraat, International Relations, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gıda insanın en temel ihtiyaçlarından biri olması nedeniyle hem iç hem de dış politikanın vazgeçilmez bir öğesidir. 20. yüzyılın ortalarında artan nüfusla birlikte, tüm dünyada gıda problemleri baş göstermiş, ulusal ve uluslararası düzeyde çözüm arayışları başlamıştır. 1950'lerde başlayan Yeşil Devrim bu arayışların en önemli adımı olarak karşımıza çıkmıştır. Yeşil Devrim, her ne kadar artan dünya nüfusunu doyurmak için önemli bir umut olarak görülmüşse de yaşanan gıda krizleri, tarımsal üretimi arttırmanın gıda problemlerini çözmekte yeterli olmadığını göstermiştir. Artan nüfus ve bu nüfusu besleme sorunları, uluslararası ilişkilere gıda güvenliği adı verilen yeni bir kavram kazandırmıştır. Doğrudan yabancı yatırımlar oldukça eski bir kavram olsa da tarımın bu yatırımlar içerisindeki payı oldukça az bir yer kaplamaktadır. 2008 gıda krizinden sonra ise yurtdışı tarım yatırımları büyük önem kazanmış, 2004-2012 yılları arasında yurtdışı tarım yatırımlarına konu olan arazi miktarı yaklaşık 80 milyon hektardır. Yurtdışı tarım yatırımları gıda ve açlık problemlerini çözmenin yollarından biri olarak karşımıza çıkmakta ancak uygulama pratikleri nedeniyle yeni sömürgeci bir araç olmanın ötesine gidememektedir.
Özet (Çeviri)
Food is one of the primary needs of human beings, if not the most important one. History witnessed numerous conflicts, wars, catastrophes derived from food. Therefore, food is power and the natural subject of politics and international relations. In mid-20th century, over-population and problem of feeding this increasing population became obvious. In order to increase the food production and solve hunger problem, a major leap called Green Revolution has started. In a result agricultural production significantly increased world-wide in a few decades. Even though, increasing food production provides hope to feed ever-increasing world population, major food crises display that supply is not adequate for hunger problem. Major food crises and hunger problems present a new concept to politics and international relations; food security which is a complex phenomenon that has many dimensions. Especially after the 2008 food crisis, foreign agro investments gained more importance and interest in foreign agricultural land boomed. It is estimated that almost eighty million hectares of land is subjected to foreign agro investments. However, when the recent trends, situation and implications of projects are analysed it appears that foreign agro investments turn into a powerful tool for neo-colonial land grabbing.