Necip Fazıl Kısakürek'te toplumun kurucu unsuru olarak din
Religion as a consti̇tuent element of society in NecipFazıl Kısakürek
  1. Tez No: 572154
  2. Yazar: HASAN ARTIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Siyasal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Political Science, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Necip Fazıl Kısakürek ülkemizin yetiştirdiği en velûd yazarlardan birisidir. Yazmakla kalmayıp konferanslarla toplumu bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunmuştur. Onun birçok fikri, şiiri, beyti dilden dile dolaşmakta, bazen retorik bazen delil bazen de düşüncelere meşruiyet kaynağı olarak kullanılmaktadır. Hakkında edebiyattan siyasete kadar araştırmalar, makaleler hazırlanmış önemli bir değer olarak bugün hâlâ canlılığını muhafaza etmektedir. Necip Fazıl Kısakürek, idealinde bulunan bir toplumu inşa etmek istemektedir. Hali hazırda yaşamış olduğu toplumdan ve topluma uygulanan siyasi ve kültürel şartlardan tamamıyla rahatsızlık duymaktadır. Kendi idealindeki toplumu inşa etmek için de başvurduğu kaynak dindir. Ancak dini uygulama ve kanunlarla o toplum inşa edilebilir. Hukuktan ahlaka, sanattan ekonomiye kadar her alan, dinin merkezinde tekrar gözden geçirilecek ve yeniden yapılanmaya gidilecektir. Tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Necip Fazıl Kısakürek'in yetişmiş olduğu siyasi ve tarihi iklim ele alınmış ve o dönemde etkili olan fikir akımları hakkında bilgi verilmiştir. Necip Fazıl'ın kısa hayat hikayesi ve eserleri de yine bu bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde ise Necip Fazıl Kısakürek'in idealinde bulunan toplumun kurucu unsuru olarak dini belirlemesi ve bu bağlamda o toplumun inşasındaki dinin siyasi boyutu ele alınmıştır. Ayrıca yine Kısakürek'de bu ideal toplumun bütünlüğünü bozan unsurlara yer verilerek tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Necip Fazıl Kısakürek is one of the prolific writers of Turkey. In addition to his fruitful writings, he contributed to the Turkish society with conferences and speeches. With many of his thoughts, poems, and couplets, he has proved famous and become inspiration to many in both across the country and abroad. Despite the decades since his death, thanks to the studies and researches about him in rhetoric and politics, he is still alive as an imperative figure within the academia and public culture. Necip Fazıl Kısakürek desired to contract a society that he imagined. The cultural and political conditions of this time was disturbing and troubling to him. To amend the problems of the society, the first and foremost source of Kısakürek was the religion of Islam. To him, only through the implementation of the religious values and law can an ideal society be built. Thus, from ethics to economics, every discipline must be reconsidered and reconstructed in light of religious requirements and values. My thesis consists of two main sections. The first section examines the political and historical conditions in which Necip Fazıl Kısakürek was born and raised. In this section, the thesis also examines the torrents of thoughts in his time that most likely had a significant importance in shaping Kısakürek's worldview. Further, the first section accounts for the life and works of Kısakürek. The second section of the thesis deals with Necip Fazıl's vision of ideal society. Religion plays an fundamental role in Kısakürek's ideal society. In this respect, this section examines the political aspect of the religion of Islam in forming and constructing the society Kisakürek envisaged. This section is completed by analyzing the factors that put forward by Necip Fazıl Kısakürek that could damage the unity of his vision of ideal society.