Türkiye'nin yeni göçmen siyasetinin kurumsal yapısı: Göç İdaresi Genel Müdürlüğü
Institutional structure of new immigration policy of Turkey: General Directorate of Migration Management
- Tez No: 572155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin değişen göç ve göçmen siyaseti, göç yönetiminde yaşanan gelişim ve göç yönetiminin kurumsal yapısı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü incelenmiştir. Birinci bölümde göç ve göç terimleriyle ilgili tanımlar yapılarak göç kavram ve kuramları incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'nin göç tarihi incelenmiştir. Cumhuriyetin ilanı sonrası yaşanan göç hareketleri üç döneme ayrılmıştır. 1980 yılına kadar çoğunlukla Türk kökenli kişilerin mübadele yoluyla ülkeye gelmesi şeklinde gerçekleşen göçler, yerini daha çok sınır komşularından gelen yabancıların kitlesel göçlerine bırakmıştır. Bu süreçte göç yönetiminde idarî ve hukukî gelişmeler Avrupa Birliği etkisi üzerinden incelenmiştir. Üçüncü bölümde göç yönetiminde atılmış en önemli adım olan Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve göç mevzuatına olan katkısı analiz edilmiştir. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün kuruluş süreci ve teşkilat yapısı incelenmiştir. Türkiye'nin göç politikalarındaki değişimi ve göç yönetiminde kurumsal yapı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's changing politics of migration and immigration, developments in migration management and institutional structure of migration management are examined. In the first part of the study, making migration and migration terms related definitions, the concepts and theories of migration are examined. In the second part, Turkey's history of migration is examined. Migration movements that occurred after the proclamation of the Republic is divided into three periods. Until 1980, migratory movements mostly happened by coming into the country through the exchange of people of Turkish origin. But it was replaced by the mass migration of foreigners coming from border neighbors. In this process, administrative and legal developments in migration management are examined through the influence of the European Union. In the third chapter, the Law on Foreigners and International Protection, the most important step taken in the management of immigration, and its contribution to migration legislation are analyzed. The establishment process and organizational structure of the General Directorate of Migration Management were examined. The institutional structure of migration management is discussed with changes of the Turkey's immigration policy.