Dünya ve Türkiye'de askeri havacılık otoriteleri ve Avrupa savunma ajansı bakım kuruluşu standardı (EMAR 145) incelemesi
Military aviation authority in world and Turkey and European defense agency standard of maintenance organization (EMAR 145) review
- Tez No: 572255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Defense and Defense Technologies, Civil Aviation, Aircraft Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Havacılık faaliyetlerine yönelik kurulmuş birçok ulusal ve uluslararası organizasyon bulunmaktadır. Bu organizasyonlar uçuşa elverişlilik gerekliliklerinin ve kurallarının oluşturulmasını sağlamaktadır. Dünyada gelişmiş statüde değerlendirilen ülkeler incelendiğinde savunma endüstrilerinin güçlü bir otoriteye bağlı olduğu görülmektedir. Türkiye'de, Sivil Havacılık Otoritesi olarak kurulan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçuş güvenliği ve emniyetini sağlamak, Sivil Havacılık faaliyetlerini uluslararası kurallar ve standartlarda yürütmek gibi gayelerle düzenlemeler yaparak prosedürler hazırlamaktadır. Devlet hava araçlarının faaliyetlerine yönelik otorite ise henüz bulunmamaktadır. Ülkemizin ulusal ve uluslararası çıkarlarını korumak, düzenlemeler yapmak, gereklilikler yayımlayarak kalite standartlarını yükseltmek, kurumlar arası koordine sağlamak gibi amaçlar için bir askeri havacılık otoritesi kurulması gerekmektedir. Bu çalışmamda, Avrupa Savunma Ajansı bakım gereklilikleri incelenerek Türkiye'de askeri hava araçlarının bakım ve modifikasyon kabiliyetlerinin geliştirilmesi için yapılması gerekenler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many national and international aviation organizations established for aviation activities. These aviation organizations ensure that aviation requirements and rules are established. When the developed countries in the world are examined, it is seen that the developed defense industry depends on a strong authority. The Directorate General of Civil Aviation, namely civil aviation authority in Turkey aims to ensure flight safety and security and to conduct civil aviation activities in accordance with international rules and standards. It prepares regulations by making arrangements for the mentioned purposes. There is no authority for the activities of state aircraft in Turkey. It is necessary to establish a military aviation authority for the purpose of protecting national and international interests of our country, raising quality standards by issuing regulations and requirements, and ensuring inter-institutional coordination. In this study, examining the European Defense Agency be done to improve the maintenance requirements of military aircraft maintenance and modification capabilities are needed in Turkey has been revealed