Türk sivil havacılık sektörünün SWOT analizi
The SWOT analysis of turkish civil aviation industry
- Tez No: 708002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA TEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ulaştırma sektörü geçmişten günümüze değin hükümetlerin yönetim politikalarında yer edinmiş, küresel çapta savunmadan ticarete pek çok noktada ülkelerin vazgeçilmez silahlarından birisi olmuştur. Ulaşım sistemlerinin alt dalı olan havacılık; askeri alandan sivil alana kadar geniş bir yelpazede, yenilikçi bir teknoloji ve sürdürülebilir rekabeti ile gelişimine devam etmektedir. Çeşitli uluslararası kuruluşların, yerel otoritelerin, uçak ve yedek parça üreticilerinin, havayolu ve havaalanı işletmelerinin yön verdiği sivil havacılık sektörü kıtalar arası yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan etkin bir taşıma sistemidir. Küresel ekonominin, uluslararası ticaretin, dünya turizminin kalbi olmuş ve hızlı, güvenilir, konforlu taşımacılık hizmetiyle her kesim tarafından talep edilmiştir. Ekonomik krizler, salgın hastalıklar, terör saldırıları nedeniyle duraklamış ve hatta gerilemiştir. Türkiye'nin coğrafik konumu itibariyle de canlı bir hizmet sektörü olarak var olan sivil havacılık araştırılıp geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu yüksek lisans çalışmasında Türkiye'de sivil havacılık sektörünün SWOT analizi; içsel faktörler başlığı altında sektörün güçlü yanları ve zayıf yönleri saptanmaya çalışılmış, dışsal faktörlerde ise sektörün önündeki fırsatlar ile bunları güçlü yönlere dönüştürmek için tavsiyeler verilmiş ve tehditlerin neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla literatür incelemesi yapılmış, sektördeki yerli ve yabancı kurumların çalışmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The transportation sector has taken part in the governance policies of the governments from the past to the present, it has become one of the indispensable weapons of the countries in many points from defense to trade on a global scale. Aviation, the sub-branch of transportation systems; continues its development with an innovative technology and sustainable competition in a wide range from military to civil. Directed by various international organizations, local authorities, aircraft and spare parts manufacturers, airline and airport enterprises civil aviation industry is an effective transportation system used in intercontinental cargo and passenger transportation. It has been the heart of global economy, international trade and world tourism and it has been demanded by every segment with its fast, reliable and comfortable transportation service. It paused and even declined due to economic crises, epidemics, terrorist attacks. Civil aviation, which is a vibrant service sector in terms of the geographical location of our country, has been tried to be researched and developed. In this master work SWOT Analysis of Civil Aviation in Turkey; Strengths and weaknesses of the sector were tried to be identified under the heading of internal factors, while external factors were given opportunities to turn the sector into strengths and recommendations and tried to determine and the threats are tried to be determined. For this purpose, a literature review has been made, the works of domestic and foreign institutions in the sector were examined.