Gazali'nin nefs anlayışı
Al-Ghazali's conception on soul (Nafs)
  1. Tez No: 572257
  2. Yazar: ARİFE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızın konu başlığı“Gazali'ye Göre Nefs”dir. Bu konuyu çalışmaktaki maksadımız, Gazali felsefesinde önemli bir yeri olan insani nefsi, nefsin güçlerinin sahip olduğu etkileri, nefsin hudus ve kıdemi bakımından mahiyetini tespit etmek suretiyle O'nun nefs tasavvurunu felsefi bir yaklaşımla ortaya koymaktır. Tezimiz, Gazali'nin felsefi içerikli eserlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Tezimiz, insanlık tarihi boyunca merak edilen“ben kimim”sorusuna kısmen cevap mahiyetindedir. Çalışmamızda maddeye canlılık veren nefis ve nefsin mahiyeti hususlarından önce nefs kavramının sözlük ve terim anlamları incelenerek, nefsin felsefe ve düşünce tarihindeki tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Nefsin bedenle ilişkisi, hudus ve kıdemi bağlamında ruhun bedenden ayrılmasıyla başlayan süreçle ilgili hususlara temas edilmiştir. İnsan nefsinin hayvan ve bitkilerle ortak olan birçok kuvveti bulunmaktadır. İnsanı hayvan ve bitkiden ayıran, şerefli ve üstün konuma yükselmesini sağlayan akıl ise çalışmamızda ayrı bir önem arz etmektedir. Netice itibariyle Gazali, insanı akıl ile başlatır ve onu bir akıl varlığı olarak değerlendirir. Dolayısıyla çalışmamızda, nefsin güçleri ele alınırken, insanı diğer varlıklardan üstün kılan ve insanın en belirgin özelliği olan akla özellikle vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is“Al-Ghazali's Conception on soul (Nafs)”. Our purpose in this study is to put forth the human soul that be important in the philosophy of Gazali, impresses' forces of nafs and the concept of nafs identifying essence of nafs with regard to its temporality and seniority, with philosophical approach. Our thesis has been prepared under cover of Al-Ghazali's philosophical works. Our thesis that is partly a reply to the question“Who am I?”that its answer has been curious throughout mankind history. In our thesis before investigating nafs that animate the matter and the essence of nafs, it is reviewed dictionary and term meaning of nafs and informed about historical evolution of nafs concept in the philosophical schools and other fields. It has also been mentioned the connection between nafs and body, the process in the course of the soul's exit from body on account of temporality and seniority. The human soul shares a lot of forces based on animals and plants. In this study the intellect as descriptive of the force which separate man from animals and plants, moreover promote him to an honorable position. Finally, in the thought of Ghazali, it is especially emphasized that human beings consist of the intellect. Because of it, in our study dealing the forces of nafs, the intellect what makes human beings superior to other creatures is especially underlined.