Robert Frager'e göre nefs, kalp ve ruharasındaki ilişki
العلاقة بين النفس والقلب والروح عند روبرت فراغر
  1. Tez No: 877727
  2. Yazar: RAHAF ŞERAFUDDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN AYİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. Birincisi, tasavvuf ehlinin kalp, nefis ve ruh kavramlarını ve tanımlarını ele almaktadır. Bu kavramlar arasındaki ilişkiye ulaşabilmek için her bir aracı ayrıntılı bir şekilde incelemem gerekti. Araştırmayı tasavvuf ve tasavvuf ehli hakkında bir girişle başlattım, ardından Gazali ve Kuşeyri gibi sufi düşünürler nezdinde nefsi tanımladım ve bu kavramın Kur'an-ı Kerim ve hadislerdeki anlamlarını ve göndermelerini açıkladım. Sonra nefsin özelliklerine değindim; kötülük, kibir gibi nefsin çeşitli özelliklerinden bahsettim. Ardından, nefsin mertebelerine geçerek, en yüksek mertebe olan kamil nefs mertebesine ulaşmayı hedefledim. Daha sonra, nefsin kusurlarından arınmak için hata, unutkanlık, erteleme ve kendinden memnun olma gibi nefsin hastalıklarından bahsettim. Okuyucunun zihnini aydınlatmak için, nefsinin kusurlarını nasıl tanıyacağını ve bir eğiticinin rehberliğinde nasıl doğru yola gireceğini açıkladım. Daha sonra, Kur'an-ı Kerim'deki temizlik ve süsleme kavramlarıyla ilgili nefsin tezkiyesine geçtim ve araştırmamı nefsin muhasebesi ve kontrolü ile sonlandırarak Allah'a razı ve memnun bir nefs haline gelmesini sağladım. Sonrasında tasavvuf ehli nezdinde kalbin tanımına geçtim. Kalp, insanın ruhsal yapısının temel taşıdır ve organların efendisidir; onlara tam yetki ile hükmeder. Kur'an-ı Kerim ve hadislerde kalbin anlamlarını ele aldıktan sonra, katı, hasta ve ölü kalpler gibi kalp türlerinden bahsettim ve Allah'ın bizi bunlardan koruması için dua ettim. Müminin kalbinin sağlığını yabancı şeylere ve riyakarlığa gibi hastalıklardan koruması gerektiğini belirttim ve bu konuda ayrıntılı bilgi verdim. Kalbin sağlığının, ahlakta yansıyan bir ışık doğurduğunu ve bunun sonucunda hayatın saf ve iki dünyada da mutlu olduğunu belirttim. Kalbin en önemli noktalarından biri olarak, Hâkim Tirmizî'nin kalbin dört makamı (sadr, kalp, fuad ve lüb) üzerine yaptığı çalışmalara değindim ve bu makamların her birinin nefsin mertebeleri ile sıkı bir bağa sahip olduğunu açıkladım. Ruh hakkında ise, onun hakikatini ve tanımını açıkladım ve Kur'an-ı Kerim ve hadislerdeki göndermelerini belirttim. Ruh, Allah'ın kullarına hakiki bilgiyi vermek için desteklediği bir sırdır ve insanın iki yanı arasında saklıdır, gerçeğini sadece Allah bilir. Ruhun eski mi yoksa yaratılmış mı olduğu konusunu delillerle destekleyerek ele aldım ve ardından nefis, kalp ve ruh arasındaki ilişkiyi belirledim. Üçlü ilişkinin meyvesi olarak sevgi ve mertebelerini anlattım. Sufi görüşüyle bu ilişkiyi belirledikten sonra, araştırmanın ikinci bölümüne geçtim ki bu bölüm, İslam düşünürü Robert Frager'in görüşlerinin özüdür. Onun kitabından -İngilizceden Türkçeye çevrilen- alıntıları Arapçaya çevirdim ve nefsin yedi sınıflamasını ele aldım; amacın bitkisel ve hayvansal nefsi yok etmek değil, onları ruhlarımızla uyum içinde yaşamak ve toplumda sağlıklı bir hayat sürmek olduğunu belirttim. Ardından, nefsin Allah'ın güzel isimleriyle ilişkisini ele aldım ve kalbin tanımı, makamları ve ruhun yedi seviyesini açıkladım. Müslümanın dengeli bir nefs ve ruh elde etmek için dervişlerle (yol ehli) sürekli birlikte olmasını teşvik ettim. Son olarak, bedenin (çeşitli insan nefsleri) kalp (çeşitli tür ve kısımlarıyla) ve ruh ile olan ilişkisini ayrıntılı bir şekilde inceledim ve bunları dini anlayışımız ve Arapça terimlerimize daha uygun hale getirerek yeniden formüle ettim.
Özet (Çeviri)
The research consists of two chapters. The first chapter deals with the concepts and definitions of the heart, the soul, and the spirit in Sufism. To establish the relationship between them, I had to conduct a detailed study of each element separately. I began the research with an introduction to Sufism and its adherents, then moved on to define the soul according to Sufi scholars such as Al-Ghazali and Al-Qushayri. I explained its meanings and connotations as they appear in the Qur'an and the Sunnah. I then discussed the traits of the soul, some of which are evil and arrogant, among other traits. I proceeded to the stages of the soul, aiming to elevate ourselves to the highest stage, which is the perfect soul. I also addressed the ailments of the soul, such as error, forgetfulness, procrastination, and selfsatisfaction, urging the reader to recognize these flaws and seek guidance from a knowledgeable, God-loving mentor. Next, I explored the purification of the soul and its implications in the Qur'an, focusing on both cleansing and adorning the soul. This discussion concluded with the accountability and control of the soul to make it pleasing and beloved to God. Following this, I defined the heart according to Sufis, emphasizing that it is the cornerstone of a person's spiritual structure and the master of the organs, with full authority over them. I mentioned the meanings of the heart as described in the Qur'an and the Sunnah and then discussed the types of hearts, such as the hard, the sick, and the dead, seeking God's protection from them. It is essential for a believer to remain vigilant about the health of their heart from diseases like attachment to others and hypocrisy. I elaborated on these points and noted that a healthy heart inherits a light that reflects in one's morals, leading to a pure life and happiness in both worlds. One of the key points I discussed about the heart is its stations according to Al-Hakim Al-Tirmidhi. He conducted a beautiful study and explained that the heart has four stations (chest, heart, inner heart, and core), which he likens to towering mountains, each having a strong connection with the soul and its stages. Regarding the spirit, I explained its reality and definition, and its connotations as mentioned in the Qur'an and the Sunnah. The spirit is the divine support that God grants His servants for true knowledge and it is the hidden secret within a person, known only to God. I discussed whether the spirit is eternal or created with evidence and proofs supporting each view. I then established the relationship between the three terms (soul, heart, and spirit), leading to a discussion on love and its levels as a fruit of this tripartite relationship. After concluding the Sufi perspective on defining this relationship, I moved on to the second chapter, which is the essence of the research according to the Islamic thinker Robert Frager. I translated excerpts from his book - translated from English to Turkish - into Arabic. I discussed the soul and its seven classifications, emphasizing that we cannot do without any of them. The goal is not to destroy the vegetative and animalistic soul but to elevate it to coexist with our spirits and live a healthy life in society. I then discussed the relationship of the soul with the Beautiful Names of God. I proceeded to define the heart and its stations and the seven levels of the spirit, urging Muslims to keep company with dervishes (the people of the path) to achieve a balanced soul and spirit. Finally, I examined the core relationship between the body (with its various types of human souls), the heart (with its various types and sections), and the spirit, detailing each element after reformulating them to align with our religious understanding and Arabic terminology.