Modifiye Szasz-Mirakyan operatörlerinin yaklaşım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the approximation properties of modified szasz- mirakyan operators
- Tez No: 572270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİHA ÖRKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yaklaşım teorisinin önemli bir çalışma alanı lineer pozitif operatörlerle yaklaşımdır. Bu yüzden klasik olarak adlandırabileceğimiz birçok lineer pozitif operatör tanımlanmıştır. Son çalışmalarda ise farklı operatörleri harmanlayarak oluşturulmuş yeni lineer pozitif operatörlerin yaklaşım özelliklerinin incelenmesini görmekteyiz. Bu çalışmada, Goyal ve Kajla tarafından tanımlanan tek değişkenli Blending Tip Lupaş operatörleri için Grüss- Voronovskaya teoremi verilmiştir. Bu genellemenin iki değişkenli fonksiyonlar için tensor çarpımı yardımıyla modifikasyonu verilmiştir. Böylelikle elde edilen operatör dizilerinin noktasal ve global yaklaşım özellikleri verilmiştir. Son olarak ise tek değişkenli Blending Tip Lupaş operatörlerinin q-genellemesi tanımlanmış ve düzgün yakınsaklığı hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
An important area of study of approximation theory is the approach to linear positive operators. For this reason, many linear positive operators can be defined as classical. In recent research, we examined the approximation properties of new linear positive operators that were formed by blending different operators. In this study, the Grüss- Voronovskaya theorem was given for one-variable Blending Type Lupaş operators defined by Goyal and Kajla. Modification of this generalization by using tensor product for two variable functions is given. Thus, the point and global approximation proporties of the operator sequences are given. Finally, q-generalization of the univariate Blending Type Lupaş operators was described and information was given about the uniform convergence.