Türk Hukukunda yabancı nafaka ilamlarının tenfizi
Enforcement of foreign courts in Turkish Law
- Tez No: 572333
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN NOMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde tam anlamı ile sağlıklı bir ekonomik yapının ol-mayışı, gelir dağılımındaki dengesizlikler, kadınların çoğunlukla çalışmaması, ücretlerin yetersiz oluşu, bakıma muhtaç durumdaki kişilerle ilgili sosyal ku-rumların yeterince gelişmemiş ve işsizlik sigortasının kurulamamış olması ne-deniyle kişiler, eşlerinin ve hısımlarının yardımına muhtaç olabilirler. Bu durum ülkemiz açısından da söz konusudur. Yabancı devlet mahkemelerinin vermiş olduğu kararların etkisi kural olarak verildiği devletin ülkesi ile sınırlıdır. Belirli bir devlet mahkemelerinden alınan ilamlara dayanarak, yabancı ülkedeki icra organlarını doğrudan harekete geçir-mek mümkün değildir. Fakat yabancı mahkemelerden alınan ilamların, verildik-leri ülke dışında da bir takım sonuçlar meydana getirmesi pozitif hukukun bir gereğidir. Yabancı ülke mahkemelerinden alınan nafaka ilamlarının Türkiye'de hukuki ve icrai sonuçlar meydana getirmesi, bir Türk mahkemesinden alınacak tenfiz kararı ile mümkündür. Bu durum, tenfiz müessesesinin ne derece önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In developing countries, the lack of a healthy economic structure, income distribution imbalances, lack of work for women, insufficient wages, social institutions related to people in need of care and the unemployment insurance could not be established due to lack of unemployment insurance. they may need your help. This is also the case for our country. As a rule, the influence of the decisions of foreign state courts is limited to the country of the state in which it is issued. It is not possible to directly mobilize the enforcement bodies in a foreign country based on the proceedings received from certain state courts. However, it is a requirement of positive law that the remarks received from foreign courts produce a number of results outside the country of origin. To bring the foreign countries received support from court decrees and executive legal challenge to the results in Turkey, it is possible to be obtained from a Turkish court judgments. This shows the importance of enforcement