Tiroidektomi yapılan hastalarda yüzeyel servikal bloğa eklenen deksametazon ile intravenöz deksametazon tedavisinin postoperatif analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması: Randomize, çift kör, plasebo kontrollü çalışma
Comparison of postoperative analgesic effectiveness of intravenous dexametasone therapy with dexametasone added to surface cervical block in thyroidectomy patients: A randomized, double blinded, plasebo controlled study
- Tez No: 572334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Tüm dünyada en çok yapılan endokrin cerrahisi olan tiroidektomi operasyonu sonrası, özellikle postoperatif ilk 24 saatte hastaların önemli bir kısmında tedavi gerektiren orta şiddette ağrı olmaktadır. Postoperatif dönemde analjezi ihtiyacının fazla olduğu baş boyun cerrahilerinde bilateral yüzeyel servikal pleksus blokajı genel anesteziyle kombine edilerek kullanılmaktadır. Son yıllarda yapılan pleksus blokajına adjuvan olarak çeşitli ajanlar eklenerek analjezik etki artırılmaya çalışılmaktadır. Pleksus blokajına adjuvan olarak ilave edilen deksametazon ile sistemik intravenöz uygulanan deksametazonun postoperatif ağrı üzerine benzer etkiye sahip olduğunu gösteren bazı çalışmalar mevcuttur ancak literatürde yeterli çalışma olmadığı görülmüştür. Çalışmamızda tiroid cerrahisinde bilateral yüzeyel servikal pleksus blokajına ilave edilen sistemik ve lokal perinöral deksametazonun postoperatif ağrı kontrolü üzerine olan etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Tiroidektomi yapılması planlanan 18-65 yaş arası 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Prospektif, randomize, plasebo kontrollü ve çift kör klinik araştırma olarak planlanan bu çalışmada hastalar kontrol grubu, perinöral deksametazon uygulanan grup ve sistemik deksametazon uygulanan grup olmak üzere üç eşit gruba ayrıldı. Grupların hepsine preoperatif bilateral yüzeyel servikal pleksus blokajı uygulandı ve her iki tarafa 10'ar ml, %0.25 lik bupivakain enjekte edildi. Kontrol grubuna blok solusyonuna 2 ml salin katıldı. Cerrahi süresince de 100 ml intravenöz salin infüzyonu yapıldı. Perinöral deksametazon grubuna blok solusyonuna intravenöz 2 ml 8 mg deksametazon katıldı. Cerrahi süresince de 100 ml intravenöz salin infüzyonu yapıldı. Sistemik deksametazon grubuna ise blok solusyonuna intravenöz 2 ml salin katıldı. Cerrahi süresince de 100 ml intravenöz salin içerisinde 8 mg deksametazon infüzyonu yapıldı. Tüm gruplara blok sonrası aynı genel anestezi protokolü uygulandı. Her üç gruba da cerrahi bitmeden 30 dk önce 50 mg deksketoprofen I.V uygulandı ve postoperatif 12 saatte bir tekrarlandı. Hastalara ameliyat sonrası uyanma odasında hasta kontrollü analjezi cihazı bağlandı. Fentanil ile hazırlanan cihaz bazal infüzyon olmadan, 24 saat boyunca devam edecek şekilde, 10 mcq konsantrasyon, 10 dakika kilitli kalma zamanı ve 20 mcq bolus dozu ile programlandı. Tüm tüketimler kayıt altına alındı. Postoperatif analjezi istirahatle ve aktif hareketle VAS kullanılarak değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, boy, ağırlık, VKİ, ASA, ek hastalık varlığı, ilaç kullanımı, antitiroid ilaç kullanımı, anestezi süresi, cerrahi süresi, boyun ekstansiyon süresi, posterior boyun ağrısı varlığı, occipital baş ağrısı varlığı, intraoperatif ve postoperatif komplikasyon varlığı, istirahatteki ve aktif VAS skorları, tramadol ihtiyacı olup olmadığı ve postoperatif toplam fentanil tüketimleri değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında ek analjezi ihtiyacı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Treatment requiring moderate pain is experienced particularly within postoperative first 24 hours in majority of the patients after thyroidectomy, which is the most performed endocrine surgery all over the world. Bilateral superficial cervical plexus block is combined with general anesthesia in head and neck surgeries since there is more need of analgesia during postoperative period. In recent years, analgesic effect is tried to be increased by adding various adjuvant agents into plexus block. There are some studies showing that dexamethasone added as adjuvant into plexus block has similar effects with systemic intravenous dexamethasone on postoperative pain; however, there is not enough work in the literature. In our study, we aimed to compare postoperative pain control efficacy of systemic and local perineural dexamethasone added to bilateral superficial cervical block in thyroid surgery. Materials and Method: 60 patients aged 18-65 years, who are planned to undergo thyroidectomy, were included in this study. This study is planned as a prospective, randomized, placebo-controlled and double-blind clinical research. Patients were divided into three groups which are control group, perineural dexamethasone applied group and systemic dexamethasone applied group. Preoperative bilateral superficial cervical plexus block is applied to all groups and %0.25 bupivacaine as 10 mL injected to both sides. 2 mL saline is added to block solution in control group. During surgery, 100 ml intravenous saline infusion is carried out. Intravenous 2 mL 8 mg dexamethasone is added to block solution in perineural dexamethasone group. During surgery, 100 mL intravenous saline infusion is carried out. Intravenous 2 mL saline is added to block solution in systemic dexamethasone group. During surgery, 8 mg dexamethasone in 100 mL saline infusion is carried out. Same general anesthesia protocol is applied to all groups after block. To all three groups, intravenous 50 mg dexketoprofen is applied 30 minutes before the surgery ends and it was repeated in 12 hours postoperatively. In PACU (Post-anesthesia care unit), patient-controlled analgesia device is connected to patients. The device prepared with fentanyl is programmed without basal infusion, 10 mcq concentration, 10 minutes locked time and 20 mcq bolus dosage for 24 hours. All the consumption is recorded. Postoperative analgesia is evaluated by VAS during rest and active movement. Age, sex, height, weight, BMI, ASA, comorbidity, drug use, antithyroid drug use, anesthesia duration, surgery duration, neck extension duration, presence of posterior neck pain, presence of occipital headache, presence of intraoperative and postoperative complication, VAS score during rest and active time, need for tramadol, and postoperative total fentanyl consumption were evaluated. Results: Statistically significant difference in additional analgesia need is determined between the groups. (p=0.001) Statistically significant difference is determined in need for postoperative opioid drug use.