Sportif faaliyetlerin 13-14 yaşındaki bireylerin özgüven düzeylerine etkisi
The effect of sport activities on self-confidence levels of 12-14 year-olds
  1. Tez No: 572374
  2. Yazar: SALİH TUTKU YAYLACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİSEM DEMİRDÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma sportif faaliyetlerin 13-14 yaşındaki bireylerin özgüven düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Özgüven oluşumu özellikle 13-14 yaşlarında oluşmakta ve kişilerin başarılarını etkilemektedir. Bu nedenle sportif faaliyetlerin özgüven üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı ve demografik özelliklerin özgüveni etkileyip etkilemediği çalışmamızda incelenmiştir. Bu araştırmaya 2018-2019 sezonunda Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından sportif faaliyetler kapsamında hizmet veren İlkadım, Çarşamba ve Bafra Gençlik Merkezlerinde sportif faaliyetlere katılan 159 birey ve sportif faaliyetlere katılmayan 113 olmak üzere toplamda 272 birey gönüllü olarak katılmıştır. Bu araştırmada, uygulamalı araştırmalarda kullanılan yöntemlerden anket yöntemi tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. kişisel bilgi formunda baba iş durumu, anne iş durumu, anne ve baba medeni durumları, kardeşlerin sayıları ve aile gelir durumları demografik bilgileri yer almaktadır. İkinci bölümde ise Akın (2007) tarafından geliştirilen 'Özgüven ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı yardımı ile %95 güven düzeyinde test edilmiştir ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Çalışmadaki veriler ışığında istatistiksel analize başlamadan önce normallik varsayımı ve homojenlik testleri uygulanmış, yapılan Kolmogorov – Smirnov ve Levene testleri sonucunda verilerin normal dağılıma sahip olduğu tespit edilmiştir (p>0,05). Veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik analiz yapılmasında karar verilmiştir. Grupların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü Anova analizi kullanılmıştır. Elde edilen veriler ile yapılan analizlere göre sportif faaliyetlere katılan bireylerin baba iş durumu, anne iş durumu, anne ve baba medeni durumları, kardeşlerin sayıları ve aile gelir durumuna göre iç ve dış özgüven puanlarının karşılaştırılması neticesinde anlamlı bir farklılık bulunamadığı sonucuna varılmıştır Cinsiyet değişkeninde ise iç özgüven alt boyutunda anlamlı farklılık bulunmazken, dış özgüven alt boyutunda erkeklerin kadınlara göre puanlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of sportive activities on self-confidence levels of 13-14 year olds. Self-esteem formation occurs especially at these ages and affects the success of individuals. Both sports activities and demographic characteristics has been examined in our study in order to see whether they have effect on self-confidence or not. This research was made in Samsun Provincial Directorate of Youth and Sports in 2018-2019 season İlkadım, which provides sportive activities, 159 individual and sportive activities for sportive activities in Çarşamba and Bafra Youth Centers 113. In this research, a survey method was preferred among the methods used in applied research. As a data collection tool, a questionnaire consisting of two parts was applied. In the first part, 'Personal Information Form 'was used by the researcher. The personal information form includes demographic information on father's work status, mother's work status, mother's and father's marital status, number of siblings and family income status. In part one; ID form which is prepared by surveyor, in part two; 'self-confidence scale' which is developed by Akın (2007) was used. SPSS statistics tested datas' reliability level as %95 and level of meaningfulness was determined as %5. Before the analysis of the products in our study, the assumption of normality and homogeneity was applied before the Kolmogorov - Smirnov and Levene management hotels had normal distribution (p> 0.05). Since the data showed normal distribution, it was decided to perform parametric analysis. Independent samples t-test and one-way Anova analysis were used to compare the groups. According to the data obtained, it was concluded that there was no significant difference between the internal and external self-confidence scores of the individuals participating in sport activities according to their father's work status, mother's work status, mother's and father's marital status, number of siblings and family income. On the other hand, while there was no significant difference in internal self-confidence sub-dimension in the gender variable, it was found that men's scores were significantly higher in the external self-confidence sub-dimension compared to the women.