İnfertilitenin eşlerin evlilik ve cinsel uyumlarına etkisi
The effect of infertility wi̇ves on sexual dysfuncti̇on and mari̇tal harmony
  1. Tez No: 572417
  2. Yazar: TUBA AKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TOPATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, infertilite nedeniyle Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi'ne başvuran infertil çiftlerde, infertilitenin eşlerin evlilik ve cinsel uyumlarına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi'ne Kasım 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında başvuran infertilite tanısı almış 18-60 yaş arasında, en az 6 aylık infertilite tedavi öyküsü olan, evli, okuma yazma bilen, yaşamı tehdit edecek kronik bir hastalık öyküsü olmayan, infertilite tedavisi öncesinde psikiyatrik bir tanı almamış olan 130 çift oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu (KBF), Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI), erkeğe ilişkin Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) ve Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman's rho kolerasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 29,00±5,69'dur. Kadınların eşlerinin yaş ortalaması 31,65±5,70'dir. Kadınların EUÖ puan ortalaması 46,65±7,61 olup, bu ortalamaya göre %33,1'inin evlilik uyum düzeyi düşüktür. Kadınların FSFI toplam puan ortalaması, cinsel işlev bozukluğunu (CİB) gösteren 26,55 kesme puanının üzerindedir (37,78±15,28). Erkeklerde ACYÖ puan ortalaması CİB olduğu anlamına gelen >19 kesme puanının altındadır (13,28±4,96). Kadınların % 23,1'inde, erkelerin ise %14,6'sında CİB bulunmuştur. Kadınların meslek (p=0,003; p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the effect of infertility on marriage and sexual adaptation of infertile couples who applied to the Reproductive Aid Center for infertility. The sample of the study was a married, literate, infertility, at least 6 month old patient with a history of infertility who was diagnosed with infertility between November 2017 and January 2018. The study included 130 couples who did not have a history of chronic disease to threaten and did not receive a psychiatric diagnosis prior to infertility treatment. Data were collected by Personal Information Form (CBF), Female Sexual Function Scale (FSFI), male Arizona Sexual Experiences Scale (ACSS), and Marital Adjustment Scale (ESS). Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman's rho correlation analysis were used to evaluate the data. The mean age of the women participating in the study was 29.00 ± 5.69. The mean age of the spouses of the women was 31.65 ± 5.70 years. The mean score of FAD of women was 46,65 ± 7,61 and 33.1% of them had low marital adjustment level. The mean FSFI total score of women was above the cut-off score of 26.55 (37.78 ± 15.28), indicating sexual dysfunction (SD). In men, the mean ASAP score was below the cut-off score of> 19, which means SD (13.28 ± 4.96). 23.1% of women and 14.6% of men had SD. FSFI mean scores of women (p = 0.003; p 0.05).