Moda fotoğrafında deneysel yorumlar ve sinemagraf uygulamaları
Experimental comment on fashion photography and cinemagraph practices
  1. Tez No: 572486
  2. Yazar: ESAT YARGICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
XX. Yüzyılın başlarından itibaren moda fotoğrafı oluşum sürecindeydi. Ellili yıllara kadar tam bir tür olduğundan bahsetmek mümkün değilse de fotoğraf sanatının teknik olanakları dolayısıyla yapılan deneysel ve yapısal araştırmalar, doğrudan moda fotoğrafını da etkilemiştir. Aynı zamanda Avant-Garde sanat akımlarıyla sürekli etkileşim halinde olan moda fotoğrafçıları, yaratıcı vizyonları moda bağlamında değerlendirmişlerdir. Moda fotoğraflarının aslında hiçbir öyküsü yoktur. Öyküsüz öyküler, sanat formları arasındaki etkileşimin sınırlarını eritmiştir. Günümüzde, referanslar ve farklı duyarlılıklar özgürce kullanılıp tüketilir hale gelmiştir. Deneysel moda fotoğrafı söz konusu olduğunda sadece birkaç parça giysiyi tanıtmak için çekilmiş fotoğraflardan bahsetmek mümkün değildir. Moda endüstrisi ve moda fotoğrafı ayrılmaz bir bütündür. Yaratılan moda vizyonları, moda fotoğrafçıları olmadan global anlamda tüketicilere ulaşması mümkün değildir. Moda imajları sadece ürün sattırmaz; o ürünü alacak kitlenin aldığında hissedeceği duyguyu satar. Moda Fotoğrafı başlangıcından günümüze sürekli olarak yeni arayışların merkezinde olmuştur. Moda olgusu zaten değişen“mood”üzerine kurulu bir yapıya sahiptir. Bu değişmeyen tek ve yegâne oluşumun, değişim olduğu bir sorunsaldır. Post Modern yaklaşımları bile tükettiğimiz günümüzde, sanatçıların yaratıcılık krizlerine moda fotoğrafçıları da şiddetle dahil olmuştur.Tüm yaratıcı vizyonlar ve kavramlar kurmaca olduğu gibi, ait oldukları sanat akımlarına göre farklılık gösterirler. Yeniden ve bıkıp usanmadan defalarca farklı sunumlarda kullanılıp, farklı bağlamlarda değerlendirilebilirler. Moda fotoğrafçıları da diğer tüm çağdaş sanatçılar gibi diğer sanatlardan beslenmekte ve metinler arası ilişkileri ustalıkla kullanmaktadırlar. Tıpkı ilk dönem moda fotoğrafçılarının deneysel bağlamda örnek aldıkları usta fotoğrafçı Man Ray gibi sürekli arayış hali söz konusudur. Günümüz internet medyasının olanakları dolayısıyla yeni sunumlar ve teknikler gelişmekte; moda fotoğrafçıları da bu gelişime ayak uydurmaktadırlar. Varyasyonlarının asla tükenmeyeceği moda vizyonları, moda fotoğrafını sürekli etkilemeye devam edecektir. Bunun tam tersi de mümkündür. Moda fotoğrafının da yenilikçi tavrı her zaman modaya yön verecektir. Moda fotoğrafında deneysel yorumlar ilk yıllarında olduğu gibi günümüzde de sürekli çeşitlenerek ve gelişerek devam edecektir. Moda fotoğrafçısı asla yeniyi denemekten vazgeçmeyecektir.
Özet (Çeviri)
Fashion photography was in the process of being formedsince the beginning of the 20th century. Although it is not possible to mention that it was a full genre until the fifties, experimental and structural researches made due to the technical possibilities of the art of photography directly affected fashion photography. At the same time, fashion photographers, who constantly interacted with Avant-Garde art movements, evaluated creative visions in the context of fashion. Fashion photos indeed have no history. Storyless stories melted the boundaries of interaction between art forms. Nowadays, references and different sensitivities have become freely used and consumed. In the case of experimental fashion photography, it is not possible to mention photographs taken to introduce only a few pieces of clothing. The fashion industry and fashion photography are an integral whole. The fashion visions created cannot reach consumers globally without fashion photographers. Fashion images not only sell products; sells the feeling that the audience will feel when they buy it. Fashion Photography has beenconstantly in themidst of newsearches since itsbeginning. If the phenomenon of fashionalreadyexists, it has a structurebased on“mood”. It is a problematicthatonlyandunchangingformation is change. In today's world, where even post-modern approaches have been exhausted, fashion photographers have been strongly involved in the creative crises of artists. As with all creative visions and concepts, they differ according to the art movements to which they belong. They can be used repeatedly in different presentations and reassessed in different contexts. Fashion photographers, like all contemporary artists, are nourished from other arts and masterfully use the relations between texts. Just like the master photographer Man Ray, whose early fashion photographers were exemplary in the experimental context, there is a constant search. New presentations and techniques are developing due to the possibilities of today's internet media; fashion photographers also keep up with this development. Fashion visions in which their variations will never run out will continue to influence fashion photography continuously. The opposite is also possible. The innovative attitude of fashion photography will always guide fashion. Experimental interpretations in fashion photography will continue to diversify and develop as in the early years. The fashion photographer will never stop trying the new.