Pınar un fabrikasında kullanılan ekipman ve kapasite ile un üretim diagramı arasındaki uygunluğun belirlenmesi
- Tez No: 695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SEZGİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
55 7. ÖZET Bu araştırmada Pınar Un Fabrikasında temizleme ve öğütme kı sımlarına ait alet ve ekipmanlar incelenerek öğütmede teorik kapasite ile gerçek kapasite arasında uygunluğun ve enerdi durumunun ne ölçüde sağlandığı araştırılmıştır. Temizleme kısmında, buğdayın alınışından değirmene girişine kadar gördüğü* temizleme bir diagram halinde verilerek temiz leme ekipmanları kısaca tanıtılmıştır. Öğütme kısmında diagram verilmiş, valsler ve elekler tanıtıla rak teorik ve gerçek verimleri araştırılmıştır. Valslerin teorik verimleri ile gerçek verimleri karşılaştı rıldığında gerçek verimlerin teorik verimlerin altında olduğu görülmüştür. Özellikle inceltme valslerinin hemen hepsinde teorik kapasiteden %80-90 sapma olduğu gözlenmiştir. Eleklerde brüt ve net eleme yüzeyi hesaplanmış, her pasajın eleme verimleri belirlenmiştir. Elek verimlerinin vals verim lerinin üzerinde olduğu saptanmıştır. Yapılan hesaplamalarda 108t/24h olan değirmen kapasitesinin 192t/24h olan teorik öğütme kapasitesinin oldukça altında olduğu, bu yüzden 24.4 mm olan spesifik vals uzunluğunun ger çek değerinin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Birim ve total ekstraksiyon hesaplanarak pasaj lardaki mal da ğılımı bulunmuş tur. Yapılan hesaplamalarda kırma valslerinin56 öğütülecek ürünün %85.21'ni ortaya çıkardığı %21.85'de kırma unu oluştuğu belirlenmiştir. Diagramm değişik yerlerinden alınan un örneklerinin, verimleri ve kül değerleri saptanarak kül eğrisi çizilmiş, Mo hs kili eğri si ile karşılaştırılmıştır. Üretimde enerji maliyetlerinin önemli bir yer tuttuğu göz onli ne alınarak ekipmanların enerji ihtiyaçları belirlenerek her bir kısımdaki makinelerin toplam enerji sarfiyatları verilmiş tir. Toplam 455 kWh enerji ihtiyacının 70 kWh'mn temizlemede, 305 kWh'nm öğlitmede kullanıldığı saptanmıştır. Ayrıca valsler- de teorik güç ile kullanılan motor güçleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak değirmende teorik kapasiteye ulaşabilmek için bazı değişikliklerin yapılması gereği, enerji sarfiyat ınmda daha ekonomik ve akıllıca kullanma açısından incelenmesinin yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
57 8. SUMMARY In this research, the machines and equipment belonging to cleaning and milling sections of“Pınar Un”Mill were examined. The suitably between theoretical capacity and real capacity, and the energy used in milling were also studied. In the cleaning section, the entire cleaning procedures from the reception of wheat up to the milling step of the grain is given as a diagram. Cleaning machines have been briefly described. The milling diagram is presented and ro lis, plansif ters were examined. Their theoretical available efficiencies were inves tigated. Theoretical efficiency of rolls was higher than available efficiency. Especially in nearly all rolls, it was obsorved that there was $80-90 deviation from the theoretical capacity. Gross and net sifting surfaces of plansif ters were calculated and the yield obtained at each passage were investigated.lt was found out that the capacity of plansif ters had values greater than those of the yield of rolls. As a result of calculations, carried out at the mill the real milling capacity which was 108t/24h has been situated quite below the theoretical capacity 192t/24h of the mill. Therefore the specific roll surface which was 24.4 mm seemed to be too high for the mill.58 Unit and total extraction rates were evaluted.The calculations carried out for this purpose made clear that the break rolls provided #85.21 stocks and produced %21.85 flour. The ash values and yield of flour samples taken from different parts of the mill during the milling were evaluted. Hence the ash curve was drawn accordingly. Keeping in mind that the part of energy in flour production is quite important, t he required energy values at each production milling were assessed.lt was found out that from 455 kWh over all energy 70 kWh and 305 kWh were consumed in the cleaning and milling respectively. Power, theoretical powers and the effective powers of machines at the rolls were examined com- paretively. It was concluded that some modifications at the cleaning and milling processes should be realized in order to reach the theoretical capacity of the mill. It was also concluded that the means of higher economy in wiser energy consumption at the mill should be examined.