1970'lerden günümüze Cengiz Çekil ve sanatı
From the 1970s to the present Cengi̇z Çekil and his art
- Tez No: 572566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Biography, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, Cengiz Çekil'in sanatsal üretimlerinin oluşma, gelişme süreçlerinin, çağdaşlarıyla ilişkilendirilmesi ve bu üretimlerin, tavrın sanat ortamında oluşturduğu durum ve açtığı yönelimlerin incelenmesidir. Sanatçının yaşamı ve eğitim süreçleri hakkındaki bilgilerle, sanatsal pratiklerinin oluşumu ve açtığı yollar incelenmiştir. Bu incelemelerle Çekil'in sanat üretimleri ve eğitmen/akademisyen kimliği görseller ve anlatılarla değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerle Çekil'in üretim yılları gözetilerek özgür tavrıyla açığa çıkan düşünsel süreçlerin ve özgün fikirlerinin sanat ortamında devamlılığını sağlamaya yönelmesi, nesillere aktarma isteği ve bu yöndeki hareketlerine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to associate the formation and development process of artistic productions of Cengiz Çekil with his contemporaries, and to examine the situation and trends of these productions in the artistic environment. The formation of artistic practices and the ways they are opened are reviewed with the knowledge of the artist's life and educational process. The art productions of Çekil and his instructor/academic identity were evaluated with visuals and narratives in these reviews. With these evaluations and taking into consideration Çekil's years of production, intellectual processes and unique ideas emerged with his free attitude, towards the continuation of the idea in the art environment, the desire to pass on to the generations and their movements in this direction were indicated.