Trakya yağlı tohumlar satış kooperatifi birliğinde ürün alımları ve ürün bedelleri ödeme şekilleri üzerine bir model önerisi
- Tez No: 57258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu araştırma ile üreticinin ürettiği ayçiçeği ürününü en uygun koşullarda satın alabilmek, bedelini piyasa fiyat düzeylerinin altında kalmayacak şekilde ödeyebilmek ve dolayısıyla üreticinin kaybının en aza indirilmesi için Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği tarafından yapılan ürün alımları ve bedellerini ödenmesi yöntemleri üzerine bir metod önerisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Metod önerisini yapmadan önce Dünya ve Türkiye'de ayçiçeği üretimi ve tüketimi ele alınmış, Türkiye'de tarımsal üretim ve fiyat politikaları incelenmiş, Trakya Birliğin yapısı ve işleyişine değinilmiş, ürün alımları ve ürün bedellerinin ödenmesi konusu incelenmiş ve kooperatif ortağı 208 üretici ile yüzyüze görüşülerek anket uygulanmıştır. Böylece model önerisi olan Biriktirme (Pooling) yöntemi örnekleriyle ve sonuçlarıyla orta3'a konarak yeni bir metod olarak önerilmiştir. Tarım Satış Kooperatiflerinin başarılı olmaları için, yeterli öz ve işletme sermayelerinin olması şarttır. Yeterli öz ve işletme sermayeleri olmadığına göre mutlaka düşük maliyetli dış finansman sağlanmalıdır. Ayçiçeği üreticisinin mağdur olmaması için devlet tararından ban önlemlerin mutlaka alınamsı gerekmektedir. Bu önlemler şöyle özetlenebilir. Ayçiçeği ürünü ve hamyağ ithalatı ile ilgili düzenlemelerin öncelikle iç üretimi değerlendirecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. İç üretimi değerlendirmeden ithalat yapılmamalı veya ithalat oranında iç üretimde değerlendirilmelidir. Ayçiçeği ve hamyağ ithaline fon uygulanmalı, bu fonlar günün koşullarına göre değişmeli, ancak fon oranları belirlenirken öncelikle iç üretim düşünülmelidir. Trakya Birlik kendi ulacım ve ihtiyacının bir miktar fazlasını satın alabilmeli ve üreticinin mağduriyetini bir noktada çözüme kavuşturulabilmelidir. Bu da Biriktirme (pooling) yoluyla mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to recommend a new method to buy the sunflower from farmer in favorable conditions, and to pay the price in good market conditions by“Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği”. Before the recommendation of the method the production of sunflower and its con summation in Turkey and the world were investigated. The agricultural production and the price policies in Turkey and the structure of Trakya Birlik were explained. In order to recommend this method 208 sunflower producers were interviewed and according to the result of this inquiry“Pooling”method was suggested as a new method. In order to increase the success of“Tarım Satış Kooperatifleri”must have sufficient capital of the essence and mana germent it was known that there is no sufficient capital therefore external financing must be supplied. İt is needed to make some pre cautions by government in order to prevent any harm to the producer. These pre cautions can be summarized as follows: - İt must be considered national production in related to plan of the importation of sunflower production and raw smflowerpil. - İt shouldn't import without evaluation of national production or national production shield be evaluated in importation ratio. - A fund shield be applied for importation of sunflower and fawoil of sunflamer but firstly national production must be considered to decide fund ratio. - When these precautions were applied“Trakya Birlik”cart be - evaluate the product of farmer by pooling method. -,4