Çanakkale (Ezine) keçi populasyonunun kalıtsal poliformik kan proteinleri ile kan sodyumu, potasyum seviyeleri bakımından genetik yapısı
- Tez No: 57259
- Danışmanlar: PROF. DR. M. İHSAN SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı Çamlıca köyünde bulunan keçi populasyonunun kalıtsal polimorfik kan proteinleri ile kan Sodyum, Potasyum seviyeleri bakımından genetik yapısını incelemektir. Bölgedeki bu kıl keçileri, Malta keçisi ve yerli kıl keçileri ile melezleme sonucu oluşmuşturlar. Bölgede anılan ismi MALTIZ'dır. 125 Maltız keçisinin boyun toplardamarından (V.Jungularis) 10 cc kan alınarak Tüm Kan Sodyum, Potasyum seviyeleri ile Serum Transferin (Tf) ve tüm kan Hemoglobin (Hb) tipleri belirlenmiştir. 10 cc'lik tüm kan örnekleri vakumlu-heparinli tüplere alınmış daha sonra sodyum ve potasyum konsantrasyonunu belirlemek için ikiye bölünerek, ilk kışıma Tekirdağ Ziraat Fakültesi Laboratuvarlarında (Na) ve (K) seviyeleri analizi yapılmıştır. Diğer 5 cc kan Ankara Etlik Veterinerlik ve Hayvan Hastalıkları Araştırma Enstitüsünde Yatay Nişasta Jel Elektroforez yöntemiyle her hayvanın Transferin ve Hemoglobin tipleri tayininde kullanılmıştır. (Na) ve (K) konsantrasyonu tayini mEq/litre olarak Jenwey, PEP 7 Flame Fotometre'de yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda sürüde 2 hemoglobin fenotipi gözlenmiştir. Bunların dağılımı Hb-AA % 75.2 ; Hb-AB % 24.8 şeklinde olmuştur. Hb-A allel gen frekansı 0.876, Hb-B allel gen frekansı ise 0. 124 olmuştur. Ayrıca sürüde AB, AA, BB gibi üç Tf tipi belirlenmiştir. Fenotiplerin dağılımı Tf- AB % 52 ; Tf-AA % 20.8 ; Tf-BB % 27.2 biçiminde olmuştur. Transferin alicileri frekansı Tf-A = 0.468 ; Tf-B = 0.532 şeklinde olmuştur.Kan Potasyum konsantrasyonu 20 mEq/litre'den aşağı olanlar, Düşük Potasyum konsantrasyonu (LK), yukarı olanlar Yüksek Potasyum konsantrasyonu (HK) olarak tiplendirilrniştir. - Yüksek potasyum gen frekansı 0.580 ; Düşük Potasyum gen frekansı ise 0.420 olmuştur. Genetik dengeye uyum testleri sonucunda Hardy-Weinberg kuralına uyum gözlenmiştir. Çeşitli Hb, Tf ve (K) konsantrasyonu tiplerine göre kan (K) ve (Na) konsantrasyonları dağılımı tespit edilmiştir. Bu üç kan tipi arasındaki çeşitli ilişkiler Korelasyon katsayıları ve Regresyon denklemleri ile ifade edilmiştir. Gözlenen bulguların muhtemel anlamlan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this research is to study the genetic polymorfic blood proteins and blood sodium and potassium levels of goat population in terms of genetical structure at Çamlıca Village of district of Ezine of Province of Çanakkale. The hair Goats in this region were formed by the cross-bred of Malta goats and local hair goats. They called it in the region as“MALTIZ”. By taking 10 cc blood from the neck vein (W.Jungularis) of 125 Maltız goats determined the Sodium, Potassium levels and Serum transfer (TF) and all blood hemoglobin (Hb) types. All blood specimens of 10 cc were taken into tubes with vacuum-heparine, later, divided into two to determine thesodium and potassium concentrations. The first portion were sent to labratory of Faculty of Agriculture of Tekirdağ to carry out analysis of levels for (Na) and (K). The other portion of S cc blood were sent to research Institute for Veterinary and Animal Deseases in Etlik, Ankara for determination with the Gel Electrophores method of Transferin and Horizontal Starch Hemoglobin Types for each animal. Determination of (Na) and (K) concentrations as mEq/1 were made at Jenwey, PEP 7 Flame Photometer. At the result of this research, 2 Hemoglobin Phenotics were oserved in the herd. The distribution of these were realized as Hb-AA 75.2 %; Hb-AB 24.8 %. The Hb-A allel gene frequency were realized as 0.876, Hb-B allel gene frequency were realized as 0.124. Additionally, three TF types as AB, AA, BB were determined in the herd. The distribution of Pheno types are Tf-AB 52 % ; Tf-AA 20.8 % ; Tf-BB 27.2 %.The blood potassium concentration less than 20 mEq/1 called lower potassium concentration (LK), and over the same level called as higher potassium concentration (HK). '? The gene frequency for Higher Potassium is 0.580 and the gene frequency for the lower potassium is 0.420. At the result of the tests for conformity with the genetical balance the conformity with Hardy- Weinberg rule were observed. According to the various Hb, Tf and (K) concentration types, the blood (K) and (Na) Concentrations distribution were determined. The various relation among these three types of bloods, were stated with the correlation coefficients and regression equations. The possible meanings of the observed findings were studied.