Tekstil sanatı'nın feminist sanat bağlamında incelenmesi
The analysis of textile art in the context of feminist art
  1. Tez No: 572618
  2. Yazar: ALİYE ACAR CELEP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
“Tekstil Sanatı' nın Feminist Sanat Bağlamında İncelenmesi”konulu tez çalışmasında; tekstil sanatçılarının genellikle kadın olması durumu Tekstil Sanatı açısından incelenmiş ve kadın kimliği ile arasındaki bağlantı Feminist Sanat bakımından açıklanmaya çalışılmıştır. Tekstil sanatının temelini oluşturan dokumacılığın kadın iş gücü ile varolduğu bilinmektedir. Erkek egemenliğin sanatta dahi hüküm sürdüğü dünyada, kadın sanatçıların hak ettiği değeri görebilmesi ve sanattaki konumlarının yükseltilmesi açısından Feminist Sanat'ın incelenmesi önem kazanmaktadır. Tarihsel süreç incelendiğinde feminist hareketlerin etkisi ile kadın sanatçılar sanatta söz sahibi oldukları görülmüştür. Bu çalışmada; çoğunluğu kadın sanatçılardan oluşan tekstil sanatçılarının yapıtlarının Feminist Tekstil Sanatı adı altında incelenmesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that textile artists are generally women is studied in terms of Textile Art and the relation between women and women identity is tried to be explained in terms of Feminist Art in this thesis titled as 'The Analysis of Textile Art in the Context of Feminist Art'. It is known that weaving is the basis of textile art with female labor force. Because male dominance governs even in the arts, it is important to study the Feminist Art in terms of worth of women artists and promote their status in art. When the historical period is studied, it is seen that women artists have a say in art with the effect of feminist movements. In this study; The importance of studying the works of textile artists consisting of mostly female artists with the name of Feminist Textile Art is emphasized.