Farklı sulama seviyelerinde bitki gelişimini arttıran kök bakterileri uygulamalarının biberde (Capsicum annuum L.) verim ve kaliteye etkileri
Different watering levels effect of root bacteria applications increasing plant growth on pepper (Capsicum annuum L.) yield and quality
  1. Tez No: 572643
  2. Yazar: GÜLSÜM ÜSTÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bitki büyümesini teşvik eden rizobakteri (PGPR) toprak verimliliğini artırmak, bitki büyümesini teşvik etmek ve çevreye duyarlı sürdürülebilir tarımın gelişmesi içi fizopatojenlerin bastırılmasında önemli rol alır. Kısıntılı su ve biyolojik gübre kullanımı çalışmalarda ilgi odağı haline gelmiş olup ticarileşmeyi arttırmak için çevre dostu bir yaklaşım sunmaktadır. Bu çalışma, Harran Ovası koşullarında damla sulama yöntemi kullanılarak biber (Capsicum annuum L.) bitkisinde farklı su düzeyleri ve bitki büyümesini teşvik eden rizobakterinin (PGPR) verim parametreleri ve su-verim ilişkisini üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada sulama konuları sırasıyla; I50, I100 ve I150 şeklinde kurulmuş ve sulamalar Class A pan buharlaşma kabından 4 günlük toplam buharlaşmadan hesaplanmıştır. Çalışma bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olacak şekilde kurulmuştur. Araştırma boyunca verim ve verim parametreleri, su verim ilişkisi, mevsimlik su tüketimi ve sulama suyu miktarı belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen verilere göre, toplam verim 1 331-8 381 kg da-1 arasında bulunmuştur. Bitki boyu 70-92 cm, meyve çapı 15-18 mm, meyve boyu 113-139 mm, toprak üstü aksam 569-1814 g, yan dal sayısı 14-23 adet, kök kuru ağırlığı 57-78 g arasında değişmiştir. Sulama miktarları ise I50, I100 ve I150 konularına göre sırasıyla 440.50 mm, 861.33 mm ve 1 322 mm olarak saptanmıştır. Araştırmada, en yüksek verim ve bazı verim parametreleri kök bakteri uygulanan ve sulama suyunun %150' sinin uygulandığı konudan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plant growth-promoting rhizobacteria (PGPR) plays an important role in suppressing phisopathogens to increase soil fertility, promote plant growth and promote environmentally sustainable agriculture. The use of limited water and biological fertilizers has become the focus of attention in the studies and offers an environmentally friendly approach to increase commercialization. This study was carried out to determine the effects of different water levels and plant growth promoting rizobacteria (PGPR) on yield parameters and water-yield relationship in pepper (Capsicum annuum L.) plant using drip irrigation method in Harran Plain conditions. In this study, irrigation issues were; I50, I100 ve I150 were installed and the irrigation was calculated from the Class A evaporation pan for 4 days total evaporation. The study was established with 3 replications according to the split plot design. Throughout the research, yield and yield parameters, water yield relationship, seasonal water consumption and irrigation water amount were determined. According to the data obtained from the study, total yield was found between 1 331-8 381 kg da-1. The following parameters varied between the given ranges as, Plant height 70-92 cm, fruit diameter 15-18 mm, fruit length 113-139 mm, biomass parts 569-1814 g, the number of side branches 14-23, root dry weight ranged between 57-78 g. Irrigation amounts were determined as 440.50 mm, 861.33 mm and 1 322 mm according to I50, I100 ve I150 issues, respectively. In the research, the highest yield and some yield parameters were obtained from the subject where root bacteria were applied and 150% of the irrigation water was applied.