Farklı sulama seviyeleri ve mikorizal fungus uygulamalarının patlıcanda (Solanum melongena L.) verim ve kalite üzerine etkileri
Quality effect of different irrigation levels and mycorrizal fungus application on yield and of eggplant (Solanum melongena L.)
- Tez No: 572644
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Harran Ovası koşullarında damla sulama yöntemi kullanarak, mikorizasız ve mikorizalı faktörde farklı su seviyelerinde(%50, %100 ve %150) patlıcan bitkisinde (Solanum melongena L.) tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre verim ve verim parametrelerini saptamak amacıyla arazi çalışması yürütülmüştür. Araştırmada A sınıfı buharlaşma kabı (class A pan ) kullanılmıştır. Ticari adı endo roots soluble olan mikoriza dikim öncesinde daldırma yöntemi kullanılarak fide köklerine uygulanmıştır. İncelenen parametrenin sonuçlarına göre; verim 5 228-10 669 kg da-1, bitki boyu 51-69 cm, meyve çapı 38-46 mm, meyve boyu 14-16 cm, toprak üstü aksam 552-1 095. g, kök kuru ağırlığı 94-126 g, meyve ağırlığı 99-130 g, SÇKM 6-7 briks, klorofil indeks değeri 409.50-445.80 arasında değişmiştir. Araştırmada, en yüksek verim ve bazı verim parametreleri mikoriza faktörünün ve sulama suyunun %100'nün uygulandığı konudan elde edilmiştir. Mikoriza uygulaması ve su seviyesindeki değişimler verimi pozitif yönde etkilemiş, 5 228-10 669 kg da-1 arasında değiştiği görülmüştür. En yüksek verim mikoriza uygulamasının yapıldığı ve sulama suyu ihtiyacının %150'sinin karşılandığı M-I3 konusunda 10 669 kg da-1 sağlanırken, en düşük verim ise mikoriza uygulamasının yapılmadığı ve sulama suyu ihtiyacının %50'sinin karşılandığı C-I1 konusunda 5 228 kg da-1 gerçekleşmiştir. Bu sonuçlar mikoriza uygulamalarının patlıcan bitkisinde oldukça önemli olduğu ve yarı kurak iklimler için saptanan bulgular doğrultusunda, sulama rejimlerinin uygulamalarının verimi ve meyve kalitesini artıracağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A field study was carried out to determine yield and yield parameters according to randomized plots experiment pattern in randomized blocks of eggplant plant (Solanum melongena L.) at different water levels (50%, 100% and 150%) with and without mycorrhizal factors using drip irrigation method in Harran Plain conditions. Class A evaporation pan is used in the study. Mycorrhiza, whose trade name is endo roots soluble, was applied to the seedling roots using the dipping method before planting. According to the results of the examined parameter, the following intervals have been determined respectively, as yield 5 228-10 669 kg da-1, plant height 51-69 cm, fruit diameter 38-46 mm, fruit height 14-16 cm, above ground parts 552-1 095. g, root dry weight of 94-126 g, fruit weight 99-130 g, SÇKM 6-7 brix, chlorophyll index value ranged between 409.50-445.80. In the research, the highest yield and some yield parameters were obtained from the subject where 100% of mycorrhaphactor and irrigation water were applied. Mycorrhiza application and changes in water level had a positive effect on yield, and it was observed that it ranged between 5 228-10 669 kg da-1. The highest yield provided as 10 669 kg da-1, was obtained in the subject of M-I3, where mycorrhiza application was performed and 150% of the irrigation water was met, while the lowest yield provided as 5 228 kg da-1 was achieved in the C-I1 where the mycorrhiza application was not performed and 50% of the irrigation water was met. These results indicate that mycorrhiza applications are very important in eggplant plants and in accordance with the findings determined for semi-arid climates, it is concluded that the applications of irrigation regimens will increase the yield and fruit quality.