Bölgesel kalkınma açısından yerel halkın turizme ve turiste bakış açısının belirlenmesi üzerine araştırma: Şanlıurfa örneği
A research on the determination of the perspective of residents about tourism and tourist in terms of regional development: The example of Şanlıurfa
  1. Tez No: 572696
  2. Yazar: MELTEM TANBURACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA MANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa ili özelinde bölgesel kalkınma açısından yerel halkın turizme ve turiste bakış açısı incelenmiştir. Bu bağlamda Şanlıurfa ilinde ikamet eden 395 kişi ile yüz yüze görüşme yapılmış ve anket yöntemi ile birincil veriler elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS programı üzerinden bağımsız t-test, ANOVA ve korelasyon gibi istatistiksel analizler ile değerlendirilmiştir. Elde sonuçlara göre turizm ilgili Kararlarda Halkın Tam Katılım Boyutu ve Toplum Merkezli Ekonomi Boyutu için kadın ve erkek katılımcılar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Katılımcıların yaşları ile Turizmin Sosyal Maliyet Boyutu, Turizmde Uzun Dönemli Planlama Boyutu, Ziyaretçi Memnuniyeti Boyutu ve Toplum Merkezli Ekonomi Boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Çevresel Sürdürülebilirlik Boyutu, Turizmin Sosyal Maliyet Boyutu tutum puanları ile katılımcıların eğitim seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çevresel Sürdürülebilirlik Boyutu ve Turizmin Sosyal Maliyet Boyutu ve Turizmin Sosyal Maliyet Boyutu tutum puanları ile katılımcıların aylık gelirleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çevresel Sürdürülebilirlik Boyutu, Turizmin Sosyal Maliyet Boyutu, Turizmde Uzun Dönemli Planlama Boyutu ve toplam tutum puanları ile katılımcıların medeni durumları arasında 4 kategori için de anlamlı bir fark bulunmuştur. Çevresel Sürdürülebilirlik Boyutu, Turizmin Sosyal Maliyet Boyutu ve Ziyaretçi Memnuniyeti Boyutu tutum puanları ile katılımcıların meslek durumları arasında 6 kategori için de anlamlı bir fark bulunmuştur. Katılımcıların Şanlıurfa ilinde ikamet süreleri ile onların tutum puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Katılımcıların turizmden gelir elde etmesi ile onların alt boyut tutum puanları arasında farklar incelendiği zaman, sadece Turizmin Sosyal Maliyet Boyutu için istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Katılımcıların tatile gidiyor olması ile sadece Turizmin Ekonomik Faydası Boyutu için anlamlı bir fark elde edilmiştir. Bu araştırma sonunda elde edilen çıktıların Şanlıurfa ilinin kalkınmasında önemli bir rol alması ve turizmin şekillendirilmesinde yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the local people's perspective on tourism and tourists in terms of regional development. In this context, a questionnaire was applied to 395 people residing in the province of Şanlıurfa and 51 questions including 9 demographic questions and 42 attitude questions were asked. The collected data were analyzed by statistical analysis such as independent t-test, ANOVA and Correlation via SPSS program. According to the results obtained, a significant difference was found between the male and female participants for the total participation size of the public and the social-centered economy dimension. There was a significant relationship between the ages of the participants and the Social Cost Dimension of Tourism, Long Term Planning Dimension in Tourism, Visitor Satisfaction Dimension and Community Centered Economy Dimensions. A significant relationship was found between the environmental sustainability dimension, social cost dimension of tourism attitude scores and the education level of the participants. A significant relationship was found between the environmental sustainability dimension and the social cost dimension of tourism and the social cost dimension of tourism and the monthly income of the participants. A significant difference was also found for the 4 categories between the Environmental Sustainability Dimension, Social Cost Dimension of Tourism, Long Term Planning Dimension in Tourism and total attitude scores and marital status of the participants. There was also a significant difference between the participants' occupational status and environmental sustainability dimension, social cost dimension of tourism and visitor satisfaction dimension. When the significant difference between the participants' income from tourism and their sub-dimension attitude scores were examined, a statistically significant difference was found only for the Social Cost Dimension of Tourism. With the participants going on holiday, only a significant difference was obtained for the Economic Benefit Dimension of Tourism. It is expected that the results obtained from this research will help to shape tourism which is expected to play an important role in the development of Şanlıurfa province.