Lepidolit ve turmalinin lüminesans özelliklerinin ve kinetik parametrelerinin incelenmesi
Investigation of luminescence properties and kinetic parameters of lepidolite and tourmaline
- Tez No: 572695
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA KİBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada lepidolit ve turmalin minerallerinin karakterizasyonu ile optik ve lüminesans özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla numunelerin içeriğini belirlemek için elementel analiz yapılmıştır. Termolüminesans (TL) ölçümleri öncesinde, üzerindeki doğal radyasyon etkisini silmek amacıyla numuneler ısıtılmıştır. 50-400 C° sıcaklık aralığında (TL), 200-1000 nm dalgaboyu aralığında radyolüminesans (RL) spektrumları elde edilmiştir. Ayrıca elektromanyetik spektrumun görünür bölgesinden yakın kızılötesine kadar olan bölgedeki (200-800 nm) optik davranışlarını incelemek amacıyla optik soğurma spektrumları incelenmiş, taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını kırınımı (XRD) ve FT-IR analizleri yapılmıştır. Bu analizler sayesinde lepidolit ve turmalin minerallerinin karakterizasyonu hakkında detaylı bilgi elde edilmiştir. Literatür araştırmalarına göre, özellikle turmalin mineraline ait termolüminesans ve optiksel soğurma özellikleri ve karakterizasyon analizlerini içeren bir envantere rastlanmamıştır. Bu açıdan, yapılan çalışmanın böyle envanterin oluşturulmasına bir katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the characterization of lepidolite and tourmaline minerals and their optical and luminescence properties were investigated. For this purpose, elemental analysis was carried out to determine the contents of the samples Before Thermoluminescence (TL) measurements, samples were heated to remove the natural radiation effect on them. Spectra of Thermoluminescence (TL) in the range of 50-400 ° C and radioluminescence (RL) in the range of 200-1000 nm were obtained In addition, optical absorption spectra were examined in order to investigate the optical behavior range from the visible region to near infrared (200-800 nm) of the electromagnetic spectrum and scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffraction (XRD) and FT-IR analyzes were performed. Through these analyzes, detailed information about the characterization of lepidolite and tourmaline minerals was obtained. According to the literature researches, no inventory including characterization analyzes and thermoluminescence and optical absorption properties of particularly tourmaline mineral were found. In this respect, it is thought that this study can contribute to the creation of such an inventory.