Edirne ili Keşan ilçesi Sazlıdere köyünün sosyo-ekonomik yapısı
  1. Tez No: 57272
  2. Yazar: HASAN KURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Araştırmada Edirne ili Keşan ilcesine bağlı Sazlıdere Köyü ' nün Sosyo-Ekonomik durumu ve kalkınma yollan araştı rılmıştır. Konu ile ilgili olara k su bu lgu la r tesp i t- ed i l m i ştir. Sazlıdere Trakya'nın güneyinde bulunan Saroz körfezinde yer al mak t adı r. Nüfusu ise“Muhacır ”olarak isimlendirilen göç men Türk nüfusudur. Keşan ' a uzaklığı 31 Km.dir» Köyün 1990 nüfus sayımına göre nüfusu 3S9!dır.Su anda 125 erkek, 117 kadın olmak üzere 242 kişidir. 12-60 arası olan faal nüfus, toplam nüfusun % 80'dir«0kul öncesi nüfus % 3- il kokul cağındaki nüfus ise % 7'dir. Köy nüfusunda önceki yıllara oranla bir azalma tespit- edilmiştir » Bunun nedeni olarak köy arazilerinin yetersizliği üzerine kişilerin ailecek toplu bir şekilde Keşan, İstanbul.. Bursa gibi yerlere yerleşmek üzere ayrılmalarıdır, Köyde evlenme yaşı kadınlarda 18-20, erkeklerde 25-30 ' dur. Çok eş 1 i ev 1 enme yoktur. Tüm ev 1 i 1 i k 1 erde r es mi ve d i n i nikah yapı lmıştır, Akaraba evliliği yoktur» Aile genişliği ortalama 2.9 kişidir. Okur -yazar 1 ık oranı gene nüfusta yoğundur» 12-45 yaşları arasında erkeklerde % 100,46 ve daha yukarı yaşlarda % 85' dir. Kadınlarda 12-45 yaşları arasında %100,46 ve daha yukarı yaş 1 a r da i se % 79 'dır. VElektrik ile aydınlatılan evler genelde tas ve tuğladan yığma olarak tek katlı yapılmıştır.Har konuta ortalama 3.14 oda- oda basına ise 1.1 kişi düşmektedir» H&r ailede ortalama 4.62 adet yatak, 2. 65 adet kilim var dır. Televizyon ortalaması 0. 80, Buzdolabı ortalaması ise 0.95 d i r. Temel besinleri nişastalı maddeler teşkil etmektedir. Et tüketimi çok azdır. Kişi basına ortalama 12 Kg» dır» Koyun sorunları olarak yol, s ağlık ocağı, içme suyu ve kooperatifleşme göster 1 1 lebi lir, Köyde bir ailenin sahip olduğu ortalama işgücü potansiyeli 2,59'dur. İşletme ler de dekara kul lanı lan b. 1 0. 0 9 ' d ı r " Kuru tarımın yapıldığı koy 35S0 dekar araziye sahipti Ortalama işletme arazisi 53.93 dekardır » 01-30 dekar afaziye 10,3 i- 6 u dekar a r az ive 35 ve 6 u dekardan büyük araziye sahi p19 isletme olduğu tespit edilmiştir» Köy ortalamasında çiftlik sermayesi toplam aktif serma yenin 49. 54 'nü oluşturmaktadır. İşletme sermayesi tüm grup larda aktif sermaye içinde en yüksek olanıdır ve köy ortala mas ı % 5 0. 46 'dır. İşletmelerde pasif sermayenin az olusu öz sermayenin ak tife oranını artırmaktadır « Köy ortalamasında öz sermaye % 97. 68 'dır. VI'İsletmelerde G.S.ü.D.ni hayvansal ve bitkisel üretim, demir başlardaki kıymet artışları ve diğer gelirler oluştur maktadır. Toplam Q. S. ü. D» nin %37.67'sı isletmelerde kul lanı lm a k ta-. % 6 2. 3 3 ' ü canlı ha y v an ve tarımsal ürün olar a k pazar- 1 anmaktadır. İsletme masraflarının %42,52'si isletme sahibi ve aile sinin ücret karşı 1 iğidir, Demirbaş kıymet eksilişleri ve a- mortisman işletme masrafları toplam giderlerin % 19, 24 'dür, Giderler içinde en büyük pay % 33,24 ile cari giderlerdedir, VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY I n t h e s t u d y, t h e socio-ec o n o rn i c s t- r u c t u re a n d d evel o p - ment facilities of Saz lidere village which belong to Keşan is studied. Sazl idera has been located in Saroz Gulf that is the south of Thrace» The village population of cornpries Turkish immigrants who are called“Muhacir”, The distance of Sazlı der e Village to Keşan is 31 km Ac cording to 1990 population census, the population is 389, At present there are 242 persons in Sazlidere Villager 125 rnen-i 1 1 / women» Active popuiâ viof: which ıs /» ov o ^" ths to~cal - !0-:uiat!-ior is oe*cween i!^! and