Magnetik seyreltik sistemlerin incelenmesi
A study of dilute magnetic systems
  1. Tez No: 57273
  2. Yazar: METİN KARABEKİROĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASKERİ BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ferromagnetik sistemlerin incelenmesinde magnetik atomlar arası etkileşme önem taşımaktadır. Böyle sistemlerin açıklanması magnetik olarak seyreltik sistemlerin incelenmesiyle mümkündür. Seyreltik sistem, magnetik atomlara, magnetik olmayan sistemlerin ilave edilmesiyle elde edilir. Böyle sistemlerin mıknatıslık özelliği göstermesi, magnetik atomların belli bir konsantrasyona ulaşması ile mümkündür. Bu çalışmada, bu kritik konsantrasyon değerleri, ortalama alan (Mean Field) ve çift yaklaşım (Bethe Pair) yöntemlerinden daha gelişmiş ve daha yüksek kümeleri kapsayan kümesel değişim yöntemiyle bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The interaction between magnetic atoms is important to study ferromagnetic systems. One of the mast powerful tools for this purpose is the study of magnetic properties of a magnetically dilute systems, that is, a system in which a small fraction of magnetic atoms is added to a non-magnetic system. Magnetic properties of such a system depends an the concentration which system is reached. In the present study the critical concentration values are obtained by using cluster- variation method whice is better than the“Mean Field”an the“Bethe Pair”method.