Türkiye'de ipekçiliğin durumu ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar
The state of sericulture in Turkey and development studies
  1. Tez No: 572732
  2. Yazar: DUHAN SOYŞAN KEBELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Uygarlığın eski devirlerinden beri, doğal yapısı, parlaklığı, inceliği, yumuşaklığı, dayanıklılığı ve esnekliği ile en kıymetli tekstil hammaddesi olan ipek, ipek böceğinin ördüğü ipek kozasından elde edilmektedir. Bu çalışma ile ipekçiliğin geçmişten günümüze gelişimi ve bugünkü durumu incelenecektir. İpek, kumaşlar içinde en değerli malzemedir. Günümüze kadar ipeğin üstün özellikleri birçok yeni malzemenin üretilmesinde ilham kaynağı olsa da ipeğin yerini tutabilecek başka bir ürün geliştirilememiştir. İpek her zaman en gözde hammadde olarak ilk sıradaki yerini koruyacaktır. Bu çalışmada, Türkiye'nin önde gelen ipek üretim merkezlerinden biri olan Hatay ilinde ipek böcekçiliği ve ipekli dokuma araştırmaları yapılmıştır. Hatay ipeği ile üretilen ürünlerin özellikleri araştırılmış ve geleneksel üretim yöntemleri tespit edilerek coğrafi işaretleme tescil edilmiştir. Medyada ipek böcekçiliği ve ipekçilik üzerine yer alan haberler incelenerek, ipekçiliğin güncelliğinin korunması çabası incelenmiştir. Yapılan anket çalışması ile ipek ve ipekli ürünler hakkında tüketicilerin bilgileri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Türkiye tarihinde ve kültüründe yeri olan ipeğin, eski önemini kazanması için üreticiler desteklenmeli ve bilgilendirilmeli, Dünya genelinde organik ve el yapımı ürünlerin değer kazanması ile önü açık olan bu pazarın desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the ancient times of civilization, silk, which is the most valuable textile raw material with its natural structure, brightness, thinness, softness, durability and flexibility, is obtained from silk cocoon knitted by silk worm. In this study, the development of silk worm from past to present and its current situation will be examined. Silk is the most valuable material among fabrics. Although the superior properties of silk have in spired many new materials to be produced, noother product has been developed to replace silk. Silk will always keep its first place as the most popular raw material. In this study, sericulture and silk weaving research in Hatay province, one of Turkey's leading silk production centers it has been made. The properties of the products produced with Hatay silk were investigated and traditional production methods were determined and geographical marking was registered. The news about silk worm and silk worm in the media were examined and the effort to maintain the currentity of silk worm was examined. With the survey, consumers' information about silk and silk products was evaluated. On results of the study in Turkey and culture in place of silk, which must be supported manufacturers to gain its former importance and should be informed at the front with the appreciation of organic and handmade products throughout the world that are open it is required to support this market.