Hekimlerde ölçülen empati ile hastaların bu hekimlerde algıladığı empati arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluate the relationship between empathy measured in physicians and empathy as perceived by patients in these physicians
- Tez No: 572733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada hekimlerde ölçülen empati ile hastaların bu hekimlerde algıladığı empati arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve Jefferson Empati Ölçeğinin(JSE) Türkçe geçerliliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Aralık 2018-Nisan 2019 tarihleri arsında Bursa ilinde Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı olarak 1.Basamak sağlık hizmetlerinde aile hekimi olarak görev yapan hekimler ile bu hekimlere kayıtlı hastalar üzerine yapıldı. Çalışmaya 50 aile hekimi ve bu hekimlere kayıtlı 150 hasta olmak üzere toplam 200 gönüllü katıldı. Hekimlere sosyodemografik özelliklerinin bulunduğu sözel, fiziksel şiddete maruziyet durumunun da sorgulandığı bir anketle, hekimlerde empatiyi ölçmek amacıyla Jefferson Empati Ölçeği (JSE), hastalara ise sosyodemografik özelliklerinin bulunduğu bir anketle, hastaların hekim hakkında empatisini ölçmek amacıyla Jefferson Empati Ölçeği (JSPPPE) kullanıldı. Bulgular: Araştırmamız sonucunda hekimlerde ölçülen empati ile hastaların bu hekimlerde algıladığı empati arasında herhangi bir korelasyon saptanmamıştır (p>0,05). 60 yaş üstü bireylerin empati puanlarının 30 yaş altı grubun empati puanından anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmektedir (p=0,007). Evli ve dul olan kişilerin empati puanlarının bekar olanlara göre anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p=0,028 ve p=0,011). Sigara kullanan bireylerde empati puanlarının kullanmayanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,08).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship between empathy measured in physicians and empathy as perceived by patients in these physicians and validity of the Jefforson Scale in Turkey in this study. Methods: This study has made between December 2018 and April 2019 dates in Bursa with family doctors working at Primary Healthcare Service under Bursa People Health Directory and their patients. 200 volunteers including 50 doctors and 150 enrolled patients of these doctors took a place in this study. Jefforson Scale to measure the empathy levels of the doctor(JSE) and a survey including social and demographic properties, exposing oral defamation and physical violence situation were used for doctors. Moreover, Jefforson Scale (JSPPPE) to measure the empathy levels of doctors from the perspective of patients and a survey including social and demographic properties were used for patients. Results: As a result of this study we found that there was no correlation between empathy measured in physicians and empathy as perceived by patients in these physicians. The empathy scores of the upper 60 years people are higher than the scores of the people under 30 years were seen meaningly (p=0,007). The empathy scores of married and widow people are higher than single ones are detected (p=0,028 and p=0,011). The empathy scores of smoking people are higher than the scores of the other ones (p=0,08).