Tıpta uzmanlık öğrencilerinin sabahçıl-akşamcıl sirkadiyen ritim durumu ve depresyon ile ilişkisi
The status of morningness-eveneningness in circadian rhythms of resident physicians and its relationship with depression
- Tez No: 572735
- Danışmanlar: DR. ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İnsanlar biyolojik ve davranışsal açıdan sabahçıl ve akşamcıl şeklinde farklı sirkadiyen ritimlere sahiptirler. Psikiyatrik bozuklukların sirkadiyen ritim durumuyla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Biz bu çalışmamızda tıpta uzmanlık öğrencilerinin sabahçıl-akşamcıl sirkadiyen ritim durumunu tespit etmeyi ve depresyon ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde eğitimine devam etmekte olan dahil edilme kriterlerini karşılayan 200 tıpta uzmanlık öğrencisi ile yapılmıştır. Katılımcılara 54 soruluk bir anket uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Demografik Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı İstatistiksel testler (Ortalama, Frekans, Ortanca, Minimum, Maksimum, Standart deviasyon) uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklar incelenirken normal dağılım gösteren niteliksel veriler için One-Way Anova testi kullanılmıştır. Homojen dağılım gösterenlerde Tukey, homojen dağılım göstermeyenlerde Games-Howell testi uygulanmıştır. Kategorize verilerin karşılaştırılmasında ise pearson Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aims: In terms of biological and behavioral aspects, humans have different circadian rhythms that are associated with morningness-eveningness. Psychiatric disorders are thought to be linked to circadian rhythms. In this study, we aimed to study the resident physicians' circadian rhythms and to investigate the relationship between disruptions to circadian rhythm and mental health. Materials and Methods: Our study was carried out on a group of 200 resident physicians who work at Izmir Bozyaka Egitim ve Arastırma Hastanesi, Saglık Bilimleri Universitesi. Participants were asked to fill out 54 questions questionnaire. The data obtained from the study were analyzed using IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 program. Descriptive statistics (mean, frequency, median, minimum, maximum, standard deviation) including demographic characteristics of participants were provided. One-Way Anova test was used for qualitative data showing normal distribution. Tukey was used for homogeneous distribution and Games-Howell test was used for non-homogeneous distribution. Pearson chi-square test was used to compare categorized data.