Thermal performance analysis of flat-plate solar collector using nanofluid
Nanoakışkanlı düzlemsel güneş kollektörünün ısıl performans analizi
- Tez No: 572748
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BÖĞREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi giderek artmaktadır. Güneş enerjisi bu kaynaklar arasında dünya üzerinde hemen hemen her yerde mevcut olan tek enerji kaynağı ve sınırsız olduğundann değerlendirmesi gerekmektedir. Bu çalışmada literatürdeki termal güneş enerji sistemleri ve nanoakışkanların hazırlanışı, ısı transferi, akış teorileri ve sonuçları incelenmiştir. Test simulasyonu için düzlemsel güneş kollektörleri matematiksel olarak modellenip programı yazılmıştır. Tasarlanan bu kollektörün performansı %1 ve %5 lik karıştırma oranları ile hazırlanmış Al2O3 ve Cu nanoakışkanları kullanılarak simulasyon programında test edilmiştir. Test sonuçlarına göre Cu başta olmak üzere kullanılan nanoakışkanlar kollektör verimini artırmıştır. Böylece sıvıyı ısıtmak için gerekli kollektörün masrafı azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increasing interest in renewable energy resources. Since solar energy is the only resource available at almost any location around the world and limitless, it should be utilized. In this study, the literature related to solar thermal energy systems and synthesis, theoretical background of nanofluids reviewed. A detailed mathematical model designed and programmed for simulating flat-plate solar collector. A flat-plate collector, which includes 1% and 5% volume concentration of two different nanofluids: Cu and Al2O3, designed and tested in the simulation. According to the obtained results, nanofluids in particular Cu nanofluid increased the efficiency of the collector. Therefore, the cost for heating the liquid was decreased.