Kızıltepe bölgesinde tarımsal üretimde anız yönetimininsaptanması üzerine bir araştırma
A research on the determination of stubble management inagricultural production in Kızıltepe district
- Tez No: 572877
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mardin İlinin Kızıltepe İlçesine bağlı tarımsal işletmelerde 355 işletmeyle anket yapılarak çiftçilerin hasat sonrası tarımsal anızı nasıl değerlendirdikleri belirlenmiştir. Araştırma sonucuna göre tarımsal işletmelerin sadece % 11.3' ünün anız parçalama makinası kullandığı saptanmıştır. Tarımsal işletmelerden % 7' si anız yönetimi ile ilgili olarak bir mühendis veya kamu kuruluşuna teknik bilgi amaçlı başvururken, tarımsal işletmelerden % 93'ü anız yönetimi ile ilgili olarak bir ziraat mühendisine veya kamu kuruluşuna danışmadıkları saptanmıştır. Tarımsal işletmelerin % 86.2' si anızı yakarken % 13.8' i ise anızı yakmadıkları saptanmıştır. Eğitim durumuna göre anız yönetimi konusunda ziraat mühendisine veya kamu kuruluşuna danışanların oranı en yüksek üniversite mezunu çiftçilerdir. Eğitim durumuna göre tarımsal işletmelerin anızı yakma durumunun önemli olduğu tespit edilirken, eğitim durumuna göre anız yakmayanların en yüksek oranının üniversite mezunu çiftçilerde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
355 Agricultural enterprises in the province of Mardin Kiziltepe District was determined by surveying how they evaluate to agricultural stubble after harvesting. It was found that only 11.3% of agricultural enterprises used stubble cutter. In terms of stubble management, 7% of agricultural enterprises were consulted by an engineer or public institution, while 93% of agricultural enterprisess did not consult with an agricultural engineer or a public institution. While 86.2% of the agricultural enterprises burned the agricultural stubble, 13.8% did not burn the stubble. According to education level, the highest percentage of farmers who consulted the agricultural engineer or public institution on stubble management were university graduate farmers. While according to education level, the relationship between the stubble burning status of agricultural enterprises were determined to be important, the highest percentage of those who did not burn stubble according to their educational status were university graduate farmers.