Kızıltepe (Mardin) ilçesi ve yakın çevresinde arazi kullanımı
Land use of Kiziltepe (Mardin) and it's surrounding area
- Tez No: 597821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kızıltepe İlçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Dicle Bölümü'nde Mardin İli sınırları içinde bulunmaktadır. Mardin ilinin güneyinde yer alan çalışma alanı doğal ortam özellikleri bakımından engebesiz bir görünüme sahiptir. Genel olarak ova özelliği gösteren sahada en önemli morfolojik birim, ilçenin Kuzey-Kuzeybatısında yer alan Güneydoğu Toros Dağlarıdır. Kızıltepe İlçesi'nin arazi kullanım durumu ve zamansal değişimlerinin tespit edilebilmesi için hazırlanan bu çalışmada 1985 ile 2017 tarihli LandSAT uydu görüntüleri CBS ve UA teknikleri ile incelenip karşılaştırılmış ve arazi kullanım haritaları oluşturulmuştur. Yapılan bu çalışmalar sonucunda çalışma sahası sınırları içerisinde 1985 yılından bu yana mera alanlarında azalma görülürken, tarım alanlarında da bir artış dikkat çekmektedir. 2017 yılına ait uydu görüntülerinden oluşturulan arazi kullanım haritalarında, araştırma sahasında sulu tarım arazileri ve meyve bahçelerinin artmış olduğu, kuru tarım arazilerinde azalma olduğu görülmektedir. Bu durum ilçede sulama imkanlarının arttığının göstergesidir. Sulu tarım alanlarında artış görülmesine rağmen, yine de araştırma sahasında sulama imkanlarının yetersizliği, bölge halkının bilinçsiz sulama yapması önemli bir sorun oluşturmaktadır. GAP projesinin tamamlanması ve sulama imkanlarının artmasıyla tarımsal faaliyetlerin artacağı ve yapılan faaliyetlerde yöreyi sınırlayan doğal sorunların ortadan kalkacağı öngörülmektedir. Bunun yanında halkın sulama konusunda bilinçlendirilmesi özellikle gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Kızıltepe District is located within the boundaries of Mardin Province in the Dicle section of the Southeastern Anatolia region. The district borders in the south of Mardin Province have a simple structure in terms of natural ambient properties. The most important morphological unit that disrupts this flatness in the field of plain-plain property is the Southeast Taurus Mountains located in the North-Northwest of the county. In this study, GIS and UA techniques were used in order to determine the land use situation and temporal changes of Kızıltepe district. LandSAT satellite imagery for 2017 was used for determining the land usage status of Kızıltepe district. These satellite images have been created from land use maps. As a result of these studies, in the boundaries of the work area, the areas covered by the land and the rugged fields, while the areas occupied by the fields of agriculture were observed to be relatively more. In the field of research, aqueous farmland and orchards were growing, while the dry farmland had decreased with technological developments. This is an indication of the increase in irrigation opportunities in the district. The biggest problems seen in the field of research are the lack of irrigation facilities, the unconscious irrigation of the people of the region and the fragmentation of the land through inheritance. With the completion of the GAP project and increased opportunities, it is doubting that agricultural activities will increase and the natural problems that limit the region will be eliminated in the activities performed.