Dust explosions and factors affecting explosibiltyproperties of dusts
Toz patlamaları ve tozların patlayıcılık özelliklerinietkileyen faktörler
  1. Tez No: 572902
  2. Yazar: UFUK MEVLEVİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF NEŞET KADIRGAN, DOÇ. DR. GÖKÇEN ALEV ÇİFTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, iş yerlerinde karşılaşılabilen patlama ve yangın risklerini değerlendirmek ve bu risklere karşı alınabilecek önlemleri belirlemek için Türkiye'nin ulusal mevzuatı ve TSE standartlarında belirtilen yöntemler incelenmekte ve hayali bir kimya tesisine uygulanmaktadır. Tanklar, silolar veya diğer iş ekipmanlarından ortama yanıcı gaz, sıvı veya tozların boşalabileceği tüm olası salım kaynakları incelenerek farklı yöntemlerle değerlendirilmeli ve sınıflandırılarak gerekli önlemler alınmalıdır. Hayali tesisimizdeki solvent tankı ve pompası için yaptığımız değerlendirmelerde, tank içerisinin Bölge 0 olarak sınıflandırılabileceği, pompa etrafında ise çeşitli mühendislik yaklaşımlarıyla farklı patlayıcı ortam değerlendirmeleri yapılabileceği sonuçlarına varılmıştır. Polimer toz besleme hunisi için yapılan değerlendirmede, huni içerisinin Bölge 20 olarak sınıflandırılabileceği, huni etrafında oluşabilecek patlayıcı ortamın tehlike mesafesinin ise, ilgili standartta verilen nitel yöntemlere dayanarak tahmini olarak nasıl yapılabileceği gösterilmiştir. Hidrojen tüpü için yapılan değerlendirmede, kaçak kesit alanının, tehlikeli bölge sınıflandırmasına etkisi incelenmiş, hem bölge sınıfına hem de mesafesine önemli etkileri olduğu gösterilmiştir. Bir doğalgaz vanası için yapılan değerlendirmede ise, 400 mbar ve daha düşük basınçlı doğalgaz hatlarının etrafındaki olası tehlikeli bölgelerin mesafelerinin genellikle ihmal edilebilir olacağı tespit edilmiştir. Sınıflandırılmış olan tüm tehlikeli bölgelerin dahilinde kullanılabilecek cihazların kategorileri ve diğer özellikleri belirlenmiş, bu bölgelerde patlama ve yangınlara karşı alınabilecek temel önlemler örneklenmiştir. Sonuç olarak kimya endüstrisinde sıkça rastlanabilecek tanklar, pompalar, vb. ekipmanlarla ilgili deneysel veriler üretilmesine ve Türkiye'de, yanıcı tozlarla ilgili standart testleri yapabilecek akredite laboratuvarlara ihtiyaç duyulduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study introduces the assessment and prevention methods of explosion and fire risks in workplaces stated in Turkey's national legislation and TSE standards, then applies these methods into fictive chemical facilities. All possible emission points on the tanks, silos or other work equipment that a flammable substance might be released from, should be examined and classified by specific methods and necessary precautions should be taken. As a result of the assessments of the solvent tank and solvent pump in our fictive facility, it has been concluded that tank interior can be classified as Zone 0 explosive atmosphere and various explosive atmosphere assessments can be made for the pump by various engineering approaches. It has also been shown that as a result of the assessment of polymer dust feed hopper, hopper interior can be classified as Zone 20 explosive atmosphere and the distance of the explosive atmosphere that can occur around the hopper can be predicted based on qualitative methods given in the relevant standard. Influence of different cross-sectional area assumptions for a leakage have been assessed on a fictive hydrogen cylinder and as a result it has been shown that assumption have a great impact on both the class and extent of the hazardous area classification. As a result of the assessment of a natural gas valve, hazardous areas around natural gas pipelines with 400 mbar or lower pressure will generally have a negligible extent. The categories and other characteristics of the equipment that can be used within these classified hazardous areas have been identified, and precautions that can be taken against explosion and fire risks in these areas have been summarized. As a result, it was emphasized that accredited laboratories for carrying out standard tests on combustible powders and experimental data for tanks, pumps, solvents etc. which are frequently encountered in the chemical industry are needed in Turkey.