Aerodynamic design and control of Tandem wing unmanned aerial vehicle
Tandem kanatlı insansız hava aracının aerodinamik tasarımı ve kontrolü
- Tez No: 572908
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez elektrik itki sistemine sahip tandem kanatlı bir insansız hava aracı için sistematik bir tasarım yaklaşımı sunmaktadır. Muhtemel faydalı olabilecek özellikleri sebebiyle tandem kanat tasarımı bu tezin ana konusu olarak seçilmiştir. İki kanat arasındaki etkileşimden dolayı tandem kanatlı bir uçağın kararlılık ve kontrol özellikleri kritiktir, çünkü; bu etkileşim yüksek ölçüde doğrusal olmayan bir aerodinamik karakteristiğe sebep olabilmektedir. Bu sebeple, kontrolcü tasarımı dikkatle yapılmalıdır, diğer bir deyişle, doğrusal otopilot tasarımına girdi olan doğrusal aerodinamik zarf göreceli olarak daha kısıtlı bir bölgedir. Boyutsuz aerodinamik parametreler, değişen uçuş hızları ve hücum açıları için HAD analizleriyle ANSYS Fluent yazılımı kullanılarak elde edilmektedir. Çeşitli uçak konfigürasyonları oluklu kanat etkisi göz önününde bulundurularak HAD ile analiz edilmektedir. En uygun aerodinamik konfigürasyona sahip uçak HAD sonuçları baz alınarak seçilmektedir. Doğrusal olmayan aerodinamik veritabanını içeren, 3 serbestlik dereceli uçuş simülasyonu, yunuslama açısı, ivme ve irtifa tutma kontrolcülerini test etmek için kullanılmaktadır. Son olarak, bazı belirsizlik ve yanlılık değerleri rassal olarak atanarak tasarlanan kontrolcülerin gürbüzlüğü test edilmekte ve bu kontrolcülerin görev gereksinimlerini yerine getirip getiremediği görülmektedir. Bütünüyle, kavramsal tasarım, aerodinamik tasarım ve kontrolcü tasarımını bir araya getiren bu tez, kapsamlı bir çalışma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an approach towards the design methodology of electrical propulsion, tandem wing unmanned aerial vehicle. Due to its possible rewarding features, tandem wing design is investigated as the main subject of this study. The stability and control characteristics of tandem wing aircraft are critical since the interference between the two wings may result in nonlinear aerodynamic characteristics for varying angles of attack. Thus, the design of the controller system requires careful handling, in other words, linear aerodynamics envelope is a relatively constrained region for linear autopilot design. Nondimensional aerodynamic coefficients are determined for various angles of attack and flight speeds with CFD analysis using ANSYS Fluent software. Several airframe configurations are analyzed with CFD in consideration with the slotted wing effect. The airframe configuration with the most suitable aerodynamic characteristics is selected based on the CFD results. Three degrees of freedom flight simulation, which involves nonlinear aerodynamics, is used to test the performance of the attitude hold, acceleration and altitude hold autopilots for the selected tandem design. Finally, uncertainties and biases are randomly assigned and modeled with Monte-Carlo analysis to test the robustness of the autopilot and whether designed controllers are still capable of fulfilling mission requirements. Altogether, this study is a comprehensive one, which incorporates conceptual design, aerodynamic design and autopilot design phases of the tandem wing UAV.