Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk
Compulsory mediation for commercial disputes
  1. Tez No: 572960
  2. Yazar: TUBA ELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanlar arasındaki etkileşim ve iletişimin hızla artması sonucu uyuşmazlıklar da artmış ve bu uyuşmazlıkların çözümü giderek karmaşık bir hal almıştır. Artan uyuşmazlıklar mahkemelerin iş yükünü de arttırmış, bu sebeple yargı yolu ile uyuşmazlıkların çözümü yetersiz kalmış ve bu durum insanları başka çözüm yolları aramaya yönlendirmiştir. Geçmişten beri insanlar uyuşmazlık çözümünde bilge, güvenilir, objektif ve tarafsız üçüncü kişiler aracılığıyla uyuşmazlık çözümünü benimsemiş ancak bu durum kurumsallaşmamıştır. Nihayet günümüzde, zaten insanlık tarihi kadar eski olan alternatif uyuşmazlık çözüm yolları kurumsallaşmaya başlamıştır. Türk hukuk sistemimizde ilk kez 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile arabuluculuk, bir“alternatif uyuşmazlık çözüm”yolu olarak uygulanmaya başlanmıştır. Sonrasında bu kurum 12.10.2017 tarihinde kabul edilen ve 25.10.2017 tarihinde yürürlüğe giren 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile iş hukuku alanında“zorunlu”olarak uygulanmaya başlanmıştır. Alınan neticeler sonucu 7155 sayılı Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun'un 20. maddesi ile 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na eklenen 5/A maddesi gereğince 01.01.2019 tarihi itibariyle çalışmamızın konusu olan“ticari uyuşmazlıklarda”zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmamızda ticari uyuşmazlıklar için zorunlu hale gelen arabuluculuk kurumuna ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disputes have increased and solution for them has turned into a complex structure as interaction and communication rapidly have increased. Increasing disputes have increased the work load of courts, and thus judicial remedy has become insufficient for the solution of disputes, and this fact directed people to seek for other methods of solution. People have adopted the solution of disputes through wise, trustworthy, objective and impartial third parties, but this situation has not been institutionalized. Finally, now alternative dispute solution methods that are as old as the history of humanity began to institutionalize. Mediation was promulgated as an“alternative method of solution”for the first time in our legal system by the Law No. 6325 on Mediation in Legal Disputes. Then, this institution was transferred into practice“mandatory”in the field of labour law by the Law of Labour Courts number 7036, which was accepted on 12.10.2017 and entered in force on 25.10.2017. As a result, in accordance with Article 20 of Money Receivables From The Subscription Agreement Law On The Process Of The Follow-Up Process number 7155, and Article 5/A, which was added to Turkish Trade Law number 6102, it became compulsory on“commercial disputes”, which is the subject of our study, on 01.01.2019. Explanations were discussed about the institution of mediation that became compulsory for commercial disputes in our study.