Ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk
Mediation in commercial disputes
  1. Tez No: 666383
  2. Yazar: ELİF BUSE İSKENDER ABBASOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE KURT KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Gelişen dünyanın etkisinde ortaya çıkan uyuşmazlık çözüm yolları, ülkemizde kanun koyucunun etkisi ile çeşitli alanlarda zorunlu tutulmaya başlanmıştır. Barışçıl yolların teşviki ile uyuşmazlıklar hem daha kısa sürede çözüme kavuşmakta hem de yargı da yapılması öngörülen masraf azalmaktadır. Aktif kullanıldığında olumlu etkilerini görebileceğimiz arabuluculuk, iş uyuşmazlıklarının yanı sıra ticari uyuşmazlıklara da ve tüketici uyuşmazlıklarında da hâlihazırda zorunlu tutulmuştur. Ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk uygulamasının kısa sürede, daha az masrafla ve ticari sırların korunması suretiyle giderilmesi, arabuluculuk uyuşmazlık çözüm yöntemini cazip kılmakta ve bu nedenle zamanla arabuluculuk aşamasında anlaşmaların arttığı öngörülmektedir. Arabuluculukta gizlilik, ticari sırların korunmasını sağladığından arabuluculuğun tercih edilmesi bakımından önem arz etmektedir. Ticari dünyada arabuluculuk; pratikliği, arabulucuların tarafsızlığı açılarından da tercih edilebilir görülmektedir. Bu nedenle ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuğun uygulanma şeklinin tam olarak kavranması gerekmektedir. Bu çalışma ile ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuğun uygulanmasına ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ways of disputes resolution under the influence of the developing world have been made compulsory in various fields with the effect of the law-maker in Turkey. Conflicts with the encouragement of peaceful roads are resolved in a shorter time, and the judging expenses are reduced. Mediation, in which we can see the positive effects when used actively, has been made obligatory for business disputes as well as commercial disputes. The short duration of the commercial disputes and the low expenses made the mediation attractive and therefore the agreements of the parties are expected to increase in the mediation stage over time. Mediation in the commercial world; it can be seen as preferred in terms of practicality and impartiality of mediators. Therefore, the application of mediation in commercial disputes needs to be fully understood. This study to shed light on the application of mediation in commercial disputes.