Uluslararası pazarlara giriş stratejilerinde ihracatın önemi ve Ankara'da mobilya sektöründe bir uygulama
The importance of exporting among the entry strategies for international markets: The case study of furniture industry
  1. Tez No: 572968
  2. Yazar: DOĞUZER KINACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uluslararası Pazarlara Giriş Stratejilerinde İhracatın Önemi ve Ankara'da Mobilya Sektöründe Bir Uygulama, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2019. Bu çalışmada, uluslararası pazarlara girişte ihracatın rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Türk mobilya sektörü, ihracattaki payı, sektör performansının sürekliliği ve ulusal ekonomiye katkısı nedeniyle araştırılmak için seçilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında uluslararası pazara giriş kavramı ve modelleri ele alınmıştır. İkinci aşamada ihracat kavramının tanımı ve ülkemizde verilen teşvikler ele alınmıştır. Üçüncü aşamada ise sektörde uluslararası pazardaki ihracatın rolü belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma, Ankara ilinde mobilya sektöründe ihracat yapan işletmelerde mevcut durumun tespit edilebilmesi için işletme yönetici/sahiplerine derinlemesine mülakat tekniği ile yapılan görüşmeler çerçevesinde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Importance of Exports in International Market Entry Strategies and an Application in Furniture Industry in Ankara. Master Thesis, Ankara, 2019. In this study, it is aimed to investigate the role of export in international markets. The Turkish furniture sector has been selected to be investigated due to its share in exports, the continuity of the sector performance and its contribution to the national economy. In the first phase of the study, the concept and models of entry into the international market are discussed. In the second stage, the definition of the export concept and the incentives in our country are discussed. In the third stage, the role of exports in the international market has been determined. In order to determine the current situation in the enterprises exporting furniture in the furniture sector in Ankara province, in-depth interviews were conducted with the managers / owners of the enterprise.